Вести / News

Пребарување
Од-До датум:
1 Јануари 2019 - 1 Април 2019
Период:
-
Клиент:
Златна бубамара
Категорија:
Медиум:
Содржина:
Рубрика:
Страница број:
0
Број/Термин:
Автор:
(Над/Под)Наслов:
Тема:
Транскрипција:
Оценети:
Испратено:
Инициран прилог:

 

1. netpress.com.mk / netpress.com.mk; датум / date: 19.фев.2019
Златна Бубамара“ за животно дело за Григор Копров
Награда за животно дело на 22-та „Златна Бубамара на Популарноста“ добива композиторот ГРИГОР КОПРОВ. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност
целосен напис
full article
2. netpress.com.mk / netpress.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска!
Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“
целосен напис
full article
3. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 05.фев.2019
Мики Јовановски Џафер со награда за трајни музички вредности
Мики Јовановски Џафер ќе ја добие наградата за трајни музички вредности, соопштија од тимот на „Златна бубамара на популарноста“
целосен напис
full article
4. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 05.фев.2019
Отруени граѓани, да се предадеме! Во продажба билетите за „Златна бубамара“
Од утре, точно во 12 часот, преку Мк Тикетс и Југотон ќе бидат пуштени во продажба билетите за „Златна Бубамара“. Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП-арената „Борис Трајковски“. Ова е 22. издание на Бубамарата
целосен напис
full article
5. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 18.фев.2019
Џамбазов: Севе, ќе се разведеш ли за мене?
Актерот Игор Џамбазов пред годинешното 22. издание на „Златна бубамара“ се потсети на времето од пред четири години, кога гостин на манифестацијата беше хрватската пејачката Северина
целосен напис
full article
6. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 18.фев.2019
Џафер на проба пред „Златна бубамара“, ќе добие награда за трајни вредности
Пејачот Мики Јовановски – Џафер годинава ќе ја добие наградата за трајни вредности на „Златна бубамара на популарноста“
целосен напис
full article
7. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 19.фев.2019
Григор Копров со „Златна бубамара“ за животно дело
Композиторот Григор Копров ќе ја добие наградата за животно дело на 22 издание на „Златна бубамара на популарноста“. Тој наградата ја добива за 45 години успешна творечка дејност, велат организаторите на манифестацијата
целосен напис
full article
8. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 20.фев.2019
Дајте му „бубамара“ на Џамбазов за „Преспав“, бараат фановите
Пред годинашното издание на „Златна бубамара на популарноста“, што ја организира радио „Бубамара“ актерот и шоумен Игор Џамбазов се сети на времето кога доби награда на оваа музичко- хумористична манифестација
целосен напис
full article
9. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 21.фев.2019
Дупка у публика, една карта пренесена во Будимпешта, почна Бубамара за отруени граѓани
Со мотото „Отруени граѓани, време е да се предадеме“, во преполната сала „Борис Трајковски“ почна „Златна бубамара на популарноста“. Водителот Сашко Коцев се пожали одма дека снемало карта. Вели дека имале проблем со распределбата на билетите
целосен напис
full article
10. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 21.фев.2019
Громогласен аплауз ечи во салата, бубамара за Марко кој со инфаркт на нозе го пливаше Охридското Езеро
Публиката во Борис Трајковски’ застана на нозе да му аплаудира на дванаесетгодишниот Марко Пејчиновски кој вечерва доби Златна бубмара за спортски подвиг. Марко лани со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро
целосен напис
full article
11. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 21.фев.2019
Петар Грашо пееше за Оливер, публиката направи ѕвездено небо
Хрватскиот пејач Петар Грашо беше специјален гостин на Златна бубамара. Тој испеа една своја песна, а потоа во чест на починатата легенда Оливер Драгојевиќ ја испеа неговата “Цесарица”
целосен напис
full article
12. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 21.фев.2019
Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца, рече Влатко Стефановски па одекна на сцената “Учи ме мајко, карај ме”
Легендарниот гитарист Влатко Стефановски доби две награди на Златна бубамара, за албумот „Мајчин јазик“ и за концерт на годината
целосен напис
full article
13. reporter.com.mk / reporter.com.mk; датум / date: 26.фев.2019
Влатко растури- „Учи ме мајко, карај ме“ за сите времиња
Легендарниот гитарист Влатко Стефановски доби две награди на Златна бубамара, за албумот „Мајчин јазик“ и за концерт на годината
целосен напис
full article
14. kanal5.com.mk / kanal5.com.mk; датум / date: 05.фев.2019
Утре во продажба билетите за Златна бубамара на популарноста 2019
Билетите за нашата најпопуларна и најочекувана манифестација Златна бубамара на популарноста ќе бидат пуштени во продажба утре 06.2.2019 ( среда) во точно 12 часот преку www .mktickets.mk и во Југотон после 14 часот
целосен напис
full article
15. kanal5.com.mk / kanal5.com.mk; датум / date: 22.фев.2019
Најдобрата досега , фантастичната „Златна Бубамара“ вечерва во 20.00 часот на Канал 5 ТВ
Годинешново издание беше кулминација на се што можевме да замислиме
целосен напис
full article
16. tocka.com.mk / tocka.com.mk; датум / date: 08.фев.2019
Еден на Еден влезе во семејството на Superbrands Macedonia
Супербрендс Македонија повторно даде можност на македонските брендови и компании да ја потврдат својата успешност пред домашната публика и светската Superbrands јавност
целосен напис
full article
17. tocka.com.mk / tocka.com.mk; датум / date: 22.фев.2019
Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“
Фчерашни новости по трет пат ги освоија симпатиите на публиката и се закитија со златна бубамара за ТВ забавно- сатирична емисија за 2018 година
целосен напис
full article
18. ohridnews.com / ohridnews.com; датум / date: 22.фев.2019
Златни Бубамари за уште двајца познати охриѓани
Уште една Златна Бубамара во рацете на охриѓанец
целосен напис
full article
19. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 24.фев.2019
Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска!
Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“
целосен напис
full article
20. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
ВИДЕО: Ова е најтажниот момент на Златна Бубамара
По 22. пат се одржа „Златна Бубамара на популарноста“, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов
целосен напис
full article
21. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“
Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“
целосен напис
full article
22. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
Смарт канта“ и „железни опинци“: Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“
Бидејќи годинава се измислија многу работи, се измисли и Фонд за иновации и ние решивме да аплицираме таму како тим на Златна буба мара со еден изум кој се вика „смарт кант“, ова го вели актерот Сашко Коцев за време на својот скеч на овогодинешната
целосен напис
full article
23. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
ДЕТЕВО Е ЦАР: Грмеше аплауз за Марко на „Златна бубамара“
Младиот пливач Марко Пејчиноски, Златната Бубамара ја доби за спортски подвиг на годината
целосен напис
full article
24. kurir.com.mk / kurir.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
ФОТО: Овој човек чија жена се бори со ракот им ги скрши срцата на сите на „Златна бубамара“
Извршниот директор на ОХО, Пеце Талески, вечерва со својот емотивен настап не остана никого рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста
целосен напис
full article
25. press24.com.mk / press24.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
ВИДЕО: "Се изгоре од животот како црна пеперутка" - Најтажниот момент на БубаМара
По 22. пат се одржа Златна БубаМара на популарноста, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов
целосен напис
full article
26. plusinfo.com.mk / plusinfo.com.mk; датум / date: 23.фев.2019
Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска, а роднините во Антикорупциска
Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“
целосен напис
full article
27. sky.com.mk / sky.com.mk; датум / date: 22.фев.2019
Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“
Секогаш во средиштето на збиднувањата... Вестите на интернет страницата Centar.mk може да се користат исклучиво за лично информирање. Забрането е превземање без писмена дозвола на редакцијата
целосен напис
full article
28. radio.mk / radio.mk; датум / date: 05.фев.2019
Џафер добитник на Златна бубамара за трајни музички вредности
Во пресрет на годинашното, 22
целосен напис
full article
29. radio.mk / radio.mk; датум / date: 20.фев.2019
Бубамара за животно дело за Григор Копров
Во пресрет на утрешното 22. издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“, организаторите го открија и годинашниот добитник на наградата за животно дело – познатиот македонски композитор Григор Копров
целосен напис
full article
30. radio.mk / radio.mk; датум / date: 21.фев.2019
Златна бубамара 2019“ објавена на Јутјуб
22. издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“ се одржа во четвртокот, на 21 февруари, а оние кои не успеаја да присуствуваат на настанот, имаа можност да ја погледнат вчерашната телевизиска премиера на „Канал 5“
целосен напис
full article
31. radio.mk / radio.mk; датум / date: 21.фев.2019
Вечерва 22. издание на „Златна бубамара на популарноста“
Во арената „Борис Трајковски“ вечерва по 22. пат ќе се одржи популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“, а мотото овој пат гласи „ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ на музика, забава и смеење!“
целосен напис
full article
32. novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk; датум / date: 05.фев.2019
Златна бубамара“ за животно дело за Мики Јовановски-Џафер
Мики Јовановски-Џафер, ветеранот на македонската популарна мзуика, ќе ја добие наградата за животно дело на годинашната „Златна бубамара на популарноста“, што ќе се одржи на 21 февруари во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје
целосен напис
full article
33. novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk; датум / date: 23.фев.2019
Годинава најмногу материјал за „Бубамара“, ама не е смешен!
Законите, вработувањата, тендерите, политичарите, договорот, името, речиси сѐ беше опфатено со препознатливиот хумор на „Бубамара“ Доза сатира, зашеќерена со хумор и многу музика, емоции ја преполнија салата „Борис Трајковски“, која беше полна до
целосен напис
full article
34. mkd.mk / mkd.mk; датум / date: 05.фев.2019
Мики Јовановски Џафер – добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара
На овогодинешното 22. издание на манифестацијата Златна бубамара на популарноста наградата за „Трајни музички вредности” ќе ја добие поп-рок пеачот Мики Јовановски-Џафер
целосен напис
full article
35. mkd.mk / mkd.mk; датум / date: 19.фев.2019
Бубамара за животно дело за Григор Копров
Наградата за животно дело на 22. Златна бубамара на популарноста ја добива композиторот Григор Копров. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност
целосен напис
full article
36. mkd.mk / mkd.mk; датум / date: 22.фев.2019
22. Златна бубамара: се предадовме
...на музика, смеа и работа. Така беше и на синоќешната дваесет и втора Златна бубамара, која како и секоја година, низ смеа и забава ги сумираше „врвните“ достигнувања во изминатите 365 дена
целосен напис
full article
37. crno belo.com.mk / crno belo.com.mk; датум / date: 22.фев.2019
Ваков убав Фејсбук сакам секогаш - како за време на преносот на Златна Бубамара!
Вчера немаше политика на статуси на Фејсбук профилите, немаше негативна енергија, немаше црнила на Фејсбук..
целосен напис
full article
38. fakulteti.com.mk / fakulteti.com.mk; датум / date: 22.фев.2019
Сашко Коцев се надмина себеси – многу смеење и солзи на „Бубамара“!
Многу материјал имаме годинава, си велевме повеќе да зборуваме, помалку да пееме, со овој лајтмотив незаменливиот Сашко Коцев ја отвори вечерта. Има ли подобра награда за еден актер, водител од тоа да насмее 10
целосен напис
full article
39. libertas.com.mk / libertas.com.mk; датум / date: 25.фев.2019
ВИДЕО: „Владата има само едно пенкало“ песната на Сашко Коцев на Златна Бубамара за Договорот од Преспа
Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на овогодинешната Златна Бубамара на популарноста. Тој на оваа тема испеа и песна. „Од Влада имаат само едно пенкало, сите нарачки тоа ги потпишало
целосен напис
full article
40. femina.mk / femina.mk; датум / date: 22.фев.2019
Еве во чии раце завршија наградите на „Златна Бубамара на популарноста“
Најновото издание на „Златна Бубамара на популарноста“ сосем очекувано помина со смеа, хумор, музички настапи, а сè разбира и со многу емоции
целосен напис
full article
41. skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk; датум / date: 30.јан.2019
Златна бубамара на популарноста“ најавува незаборавен музички спектакл
Манифестацијата ,,Златна бубамара на популарноста” ќе се одржи на 21-ви февруари во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје
целосен напис
full article
42. skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk; датум / date: 19.фев.2019
Златна Буба Мара 2019 - Да се предадеме!
„Драги наши ОТРУЕНИ и ЗАПОСТАВЕНИ граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на ЗЛАТНА
целосен напис
full article
43. skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk; датум / date: 22.фев.2019
Настан за паметење: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“
Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата - 2018 година, се одржа вчера во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје
целосен напис
full article
44. skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk; датум / date: 26.фев.2019
Најтажниот момент на Златна Бубамара: „Се изгоре од животот како црна пеперутка"
По 22. пат се одржа „Златна Бубамара на популарноста“, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов
целосен напис
full article
45. faktor.mk / faktor.mk; датум / date: 05.јан.2019
Фото: Како наши познати актери се санкаат во Крушево
Снег има речиси во цела држава, а најмногу на планините. Во преубавото Крушево се актерите Сашко Коцев и Драган Спасов-Дац со продуцентот Александар Митевски. Со нив е и сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ
целосен напис
full article
46. faktor.mk / faktor.mk; датум / date: 22.фев.2019
Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“
Фчерашни новости по трет пат ги освоија симпатиите на публиката и се закитија со златна бубамара за ТВ забавно-сатирична емисија за 2018 година
целосен напис
full article
47. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 05.фев.2019
Дали од утре ќе има карти за Златна бубамара?
Преку Мк Тикетс и Југотон од утре, точно во 12 часот, ќе бидат пуштени во продажба билетите за „Златна Бубамара“. Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП-арената „Борис Трајковски“. Ова е 22. издание на Бубамарата
целосен напис
full article
48. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 19.фев.2019
ПОЧИТУВАНИ ЗЛАТНА БУБА МАРА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЌЕ ДОБИЕ.....
На 22 издание на „Златна бубамара на популарноста“ композиторот Григор Копров ќе ја добие наградата за животно дело . Тој наградата ја добива за 45 години успешна творечка дејност, велат организаторите на манифестацијата
целосен напис
full article
49. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 20.фев.2019
За кого Народот бара златна буба мара? Забава
За 21 февруари е закажано годинашното издание на „Златна бубамара на популарноста“, што ја организира радио „Бубамара“ актерот и шоумен Игор Џамбазов се сети на времето кога доби награда на оваа музичко-хумористична манифестација
целосен напис
full article
50. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 23.фев.2019
Влатко Стефановски со својот син за македонска МАГИЈА на сцената на Бубамара!
За Влатко Стефановски не е потребно да се трошат премногу зборови. Човекот едноставно не е од оваа планета или од ова време. Тоа оддамна го знаеме, но добрата вест е дека и неговиот син тргна по стапките на големиот музичар
целосен напис
full article
51. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 23.фев.2019
Се моли Мира Дизел да се јави на бензиска, а роднините во Антикорупциска
Како и секоја година, смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“
целосен напис
full article
52. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 24.фев.2019
ВИДЕО: Публиката во солзи - Сашко Коцев ги „утепа“ политичарите! Смешно
На 21.02 се одржа 22-рото издание на манифестацијата Златна Бубамара на Популарноста. Шлагот од македонскиот јавен живот беше собран во салата Борис Трајковски
целосен напис
full article
53. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 25.фев.2019
ВИДЕО: Сите појавувања на Сашко Коцев на „Златна бубамара“ 2019
„Златна бубамара на популарноста“ одбележа 22 години, во преполна сала, со многу забава и артисти. Гостите, како и скеоја година си заминаа задоволно од понуденото во четири часовното шоу
целосен напис
full article
54. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 25.фев.2019
ВИДЕО: Фантастичниот скеч на „Фчерашни“ на Бубамара
„Фчерашни“ добија Златна бубамара на популарноста за најпопуларна емисија за 2018 година, а нивното кратк појавување на сцената ќе се памети долго.
целосен напис
full article
55. ZaSe.mk / ZaSe.mk; датум / date: 25.фев.2019
Златна бубамара- „Неговиот говор не го остави никого рамнодушен“
Пеце Талески извршниот директор на ОХО , со својот емотивен настап не остави никој рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста
целосен напис
full article
56. radiomof.mk / radiomof.mk; датум / date: 31.јан.2019
Влезниците за „Златна бубамара 2019“ во продажба од 6 февруари
Влезниците за претстојното, 22. по ред издание на популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“ [1] ќе бидат пуштени во продажба на 6 февруари (среда) во 12
целосен напис
full article
57. brif.mk / brif.mk; датум / date: 07.фев.2019
Картите за Буба Мара продадени за 90 минути
Картите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути, соопштија од Радио Буба Мара. На он-лајн сервисот за продажба на карти имали повеќе од 14.000 побарувања во минута
целосен напис
full article
58. ohridpress.mk / ohridpress.mk; датум / date: 22.фев.2019
Малиот херој Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ – Догодина имам нова цел, ќе пливам за децата со ретки болести
Публиката во салата „Борис Трајковски“ во Скопје синоќа на нозе му аплаудираше на 12-годишниот Марко Пејчиновски од Охрид кој доби „Златна бубамара“ за спортски подвиг
целосен напис
full article
59. delcevodenes.com.mk / delcevodenes.com.mk; датум / date: 23.фев.2019
Сашко Коцев легендарен на Златна Бубамара и оваа година: Премиерот ми се јави
Оваа година беше најтешко за картите на Златна Бубамара. Не знам кого ќе соберат, има ли пресуда, ќе го однесат ли, ќе излезе ли, ќе дојде, нема ли да дојде, таму ли е, на капија ќе ги дадат картите. Ние кога даваме карти анамнеза му даваме
целосен напис
full article
60. fashionel.mk / fashionel.mk; датум / date: 05.фев.2019
Златна Бубамара 2019: Да се предадеме!
„Златна бубамара на популарноста“ е еден од настаните со најголема традиција кај нас. Најавата за претстојното 22
целосен напис
full article
61. fashionel.mk / fashionel.mk; датум / date: 19.фев.2019
Бубамара за животно дело за Григор Копров
Награда за животно дело на 22. Златна бубамара на популарноста добива композиторот Григор Копров. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност
целосен напис
full article
62. popularno.mk / popularno.mk; датум / date: 07.фев.2019
Билетите за Златна Бубамара продадени за 90 минути
Билетите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути
целосен напис
full article
63. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 08.фев.2019
Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина
Таа е фатална жена која плени со својата појава, харизма, сексапил, а тешко кој припадник на посилниот пол би ги негирал овие епитети за дама како хрватската пејачка и српска снаа Северина Којиќ
целосен напис
full article
64. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 19.фев.2019
Златна бубамара на популарноста 2019“ на 21 февруари
Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП арената „Борис Трајковски“. Ова е 22 издание на Бубамарата
целосен напис
full article
65. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 25.фев.2019
Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“
Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на годинешната Златна Буба Мара на популарноста 2019. Тој на оваа тема испеа и песна, по која публиката громогласно аплаудираше и скандираше
целосен напис
full article
66. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 25.фев.2019
Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“
Бидејќи годинава се измислија многу работи, се измисли и Фонд за иновации и ние решивме да аплицираме таму како тим на Златна буба мара со еден изум кој се вика „смарт кант“, ова го вели актерот Сашко Коцев за време на својот скеч на овогодинешната
целосен напис
full article
67. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 26.фев.2019
Талат од „Преспав“ реши да се жени: Изборот голем, ама понудата зафатена
Талат од „Преспав“ реши да се жени Па минатиот викенд киниса од Џепчиште „директ драјв“ за Скопје, да бара невеста
целосен напис
full article
68. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 27.фев.2019
Нема рамнодушни на хуморот на Сашко Коцев, а еве кој познат ја насмеа неговата сопруга, па го сподели дури двапати
За актерството и хуморот на Сашко Коцев се зборува често, а тоа е особено така по завршувањето на „Златна бубамара“, каде без него ништо не би било исто
целосен напис
full article
69. vistina.mk / vistina.mk; датум / date: 27.фев.2019
Таа ги имаше најдолгите нозе на годинешнава „Златна бубамара“
22. издание на „Златна бубамара на популарноста“ и овој пат ги собра естрадните лица, политичарите, актерите, пејачите, новинарите И на сцената и во публиката
целосен напис
full article
70. aktuelno24.com.mk / aktuelno24.com.mk; датум / date: 24.фев.2019
Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска
Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“
целосен напис
full article
71. sreka.mk / sreka.mk; датум / date: 22.фев.2019
Младиот Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ испраќајќи силна порака за подигнување на свеста за ретките болести!
Публиката во салата „Борис Трајковски“ во Скопје синоќа на нозе му аплаудираше на 12-годишниот Марко Пејчиновски од Охрид кој доби „Златна бубамара“ за спортски подвиг. 1. https://srekja.mk/category/sekojdnevie/novosti-i-nastani/ 2. https://srekja
целосен напис
full article
72. sreka.mk / sreka.mk; датум / date: 26.фев.2019
Златна Бубамара со нов рекорд на гледаност по вчерашната телевизиска премиера!
Вчерашната премиера на Златна Бубамара на популарноста ги сруши сите рекорди на гледаност. По барање на нашите гледачи во странство ексклузивно на YouTube каналот на Radio Bubamara 105,2 можете да ги погледнете сите делови од ЗлатнаБубаМара
целосен напис
full article
73. sreka.mk / sreka.mk; датум / date: 26.фев.2019
Погледнете како изгледаше маестралната изведба на Влатко Стефановски со неговиот син на „Златна Бубамара“!
Влатко Стефановски доби „Златна Бубамара“ за неговиот албум насловен како „Мајчин јазик“. На сцената се појави заедно со неговиот син Јан. Погледнете како изгледаше изведбата на песната „Учи ме мајко, карај ме“ на нашиот виртуоз.
целосен напис
full article
74. friday.mk / friday.mk; датум / date: 25.фев.2019
Сашко Коцев изгледаше ТОП на Бубамара
Вчера се одржа 22 издание на македонските “Оскари” односно Бубамара. Настан кој сите го чекаме секоја година со огромно нетрпение пред се поради Сашко Коцев
целосен напис
full article
75. sdk.mk / sdk.mk; датум / date: 21.фев.2019
И ДВАТА ХОРА НА ЗЛАТНА БУБАМАРА ВО ЧЕСТ НА СОПРУГАТА И БРАТОТ
Стефановски од сцената им се заблагодари на неговата сопруга Гордана, и на неговиот брат, драматургот Горан Стефановски, кои починаа во период од една година (Фото: СДК
целосен напис
full article
76. slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk; датум / date: 05.фев.2019
Мики Јовановски Џафер добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара
На ова 22. издание со наградата за „трајни музички вредности” ќе се закити нашиот популарен поп-рок пејач Мики Јовановски-Џафер
целосен напис
full article
77. slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk; датум / date: 07.фев.2019
Билетите за Златна Бубамара распродадени за 90 минути
Организаторот ќе се обиде во текот на наредната недела да обезбеди уште една помала количина на билети за сите љубители на вистинските вредности и добрата забава
целосен напис
full article
78. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 18.фев.2019
КЛЕКНАТ НА КОЛЕНА:Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина
Таа е фатална жена која плени со својата појава, харизма, сексапил, а тешко кој припадник на посилниот пол би ги негирал овие епитети за дама како хрватската пејачка и српска снаа Северина Којиќ
целосен напис
full article
79. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 22.фев.2019
НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“!
Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата – 2018 година, се одржа вчера во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје
целосен напис
full article
80. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 25.фев.2019
НЕПОТИЗМОТ ГЛАВНА ТЕМА НА ГОДИНЕШНАТА ЗЛАТНА БУБАМАРА: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“!
Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“
целосен напис
full article
81. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 25.фев.2019
САШКО КОЦЕВ ЛЕГЕНДАРЕН НА ЗЛАТНА БУБА МАРА И ОВАА ГОДИНА: Премиерот ми се јави!
Оваа година беше најтешко за картите на Златна Бубамара. Не знам кого ќе соберат, има ли пресуда, ќе го однесат ли, ќе излезе ли, ќе дојде, нема ли да дојде, таму ли е, на капија ќе ги дадат картите. Ние кога даваме карти анамнеза му даваме
целосен напис
full article
82. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 25.фев.2019
САШКО КОЦЕВ ЈА ,,УTEПА” ВО ПОИМ МИРА ДИЗЕЛ: „Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“
Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“
целосен напис
full article
83. infomax.mk / infomax.mk; датум / date: 25.фев.2019
ИМ ГО СКРШИ СРЦЕТО НА СИТЕ НА „ЗЛАТНА БУБАМАРА“:Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз
Извршниот директор на ОХО, Пеце Талески, вечерва со својот емотивен настап не остана никого рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста
целосен напис
full article
84. Markkukulele.mk / Markkukulele.mk; датум / date: 22.фев.2019
НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“!
Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата – 2018 година, оваа година се одржа во “ВИП” Арената “Борис Трајковски” во Скопје
целосен напис
full article
85. Markkukulele.mk / Markkukulele.mk; датум / date: 25.фев.2019
Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“ (ВИДЕО)
Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на овогодинешната Буба Мара. Тој на оваа тема испеа и песна, по која публиката громогласно аплаудираше и скандираше
целосен напис
full article
86. Markkukulele.mk / Markkukulele.mk; датум / date: 25.фев.2019
Непотизмот главна тема на годинешната “Златна бубамара”: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“!
Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“
целосен напис
full article
87. Markkukulele.mk / Markkukulele.mk; датум / date: 26.фев.2019
ТАЛАТ ОД „ПРЕСПАВ“ РЕШИ ДА СЕ ЖЕНИ: Изборот голем, ама понудата зафатена!
Талат од „Преспав“ реши да се жени Па минатиот викенд киниса од Џепчиште „директ драјв“ за Скопје, да бара невеста
целосен напис
full article
88. zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk; датум / date: 05.јан.2019
Сашко Коцев, Дац, Митевски и Ранко Бубамара на ноќно санкање
Актерите Сашко Коцев и Драган Спасов-Дац со продуцентот Александар Митевски се на зимски одмор во Крушево. Дел од големото друштво и сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ
целосен напис
full article
89. zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk; датум / date: 05.фев.2019
Мики Јовановски- Џафер со награда за трајни вредности на „Бубамара“
Музичарот Мики Јовановски- Џафер ќе ја добие наградата за трајни музички вредности на популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“. Дваесет и втората по ред “Бубамара“ ќе се одржи на 21 февруари, во ВИП Арената „Борис Трајковски“
целосен напис
full article
90. zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk; датум / date: 21.фев.2019
Владо Јаневски на "Бубамара": Копров ми го смени животот
Во преполната Арена "Борис Трајковски", во тек е 22.издание на "Златна Бубамара на популарноста." Традиционално,публиката ужива во фантастичното шоу на Сашко Коцев, а се доделија и првите награди
целосен напис
full article
91. zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk; датум / date: 22.фев.2019
Обвинителките Ленче и Фатиме во тренди капути
Специјалните јавни обвинителки Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи вчеравечер присуствуваа на манифестацијата „Златна Бубамара“. Двете изгледаа одлично, иако се одлучија за сосема различни модни стилови
целосен напис
full article
92. zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk; датум / date: 23.фев.2019
Вера Мештеровиќ провокативна и секси како пред 23 години
За познатата македонска манекенка и првата македонска Мис на Македонија за Мис на светот, Вера Мештеровиќ, времето како да застанало
целосен напис
full article
93. 24info.mk / 24info.mk; датум / date: 22.фев.2019
На „Златна Бубамара“ најавена прославата за 95 години СКОПСКО
Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа година прославува 95 години
целосен напис
full article
94. 1tv.mk / 1tv.mk; датум / date: 22.фев.2019
Златна бубамара со акција за подигање на свеста за загадувањето
Неможноста да се постигне меѓупартиски компромис – причина за откажување на нова рунда дијалог во рамки на процесот „Жан Моне“ Покренати 11 дисциплински постапки во затворот во Шутка Би-Би-Си не ја прифати грчката нота за македонското
целосен напис
full article

 

почеток 

netpress.com.mk / netpress.com.mk

19.фев.2019

Златна Бубамара“ за животно дело за Григор Копров

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/71e2998a-9326-46ce-bafb-971d13110dfc&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media netpress.com.mk / netpress.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна Бубамара“ за животно дело за Григор Копров 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Награда за животно дело на 22-та „Златна Бубамара на Популарноста“ добива композиторот ГРИГОР КОПРОВ. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции на волшебен начин се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до интимата на слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите копозиции низ годините станаа евергрин или се обнародија. Помалку познати податоци: Во 1973 година, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „ Ти волиш опет неког“ и „Опростимо свима“. Автор е и на првата песна „Една надеж“ на „Бјело Дугме“ во 1974 година, која била изведена на Скопски фестивал. Како композитор соработувал со: Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проевски, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева, Марјан Стојановски, Андријана Јаневска, Дуле и Коки Негова е музиката за хитовите: „Лео“, „Сребрени улици“, „Лидуду“, „Анушка“, „Усни на усни“, „Излажи ме уште еднаш“, „Црно тиквешко“, „Колку треба да се плати“, „Сонце во твоите руси коси“ Во фолк-музиката остануваат незаборавни неговите мелодии: „Дајте ми ја“, „Запри дожду“, „Во црно вино утеха нема“, „Ино моме веселино“, „Една ѕвезда, една солза“ Копров три пати со своја композиција ја претставуваше Република Македонија на Евросонг („Не зори зоро“ со Владо Јаневски, „Мојот свет“ со Каролина Гочева и „Русинка“ со Влатко Илиевски), а еднаш и Црна Гора („Заувјек волим те“ со Стефан Филиповиќ) Веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, кој самиот го основа и кој низ годините стана еден од најдобрите културни репрезенти на Македонија ширум светот. Links 
Превод / Translation  

почеток 

netpress.com.mk / netpress.com.mk

25.фев.2019

Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/02a35aea-bf4d-49f6-bdaf-4e5a31f49bf0&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media netpress.com.mk / netpress.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“. Непотизмот и вработувањата на цели семејства на функионери од СДСМ беа топ тема на заверашната манифестација која се одржа во скопската сала „Борис Трајковски“, а која пак вечерва премиерно се емитува на Канал 5 Познатиот македонски актер Сашко Коцев се надмина себе си кога имитирајќи ги вработените во скопските маркети кога ги повикуваат своите колеги на „главна каса“, се обрати кон публиката: – Се моли Мира дизел да се јави на бензиска, а сите роднини во Антикорупциска – рече Коцев по што беше поздравен со бурен аплауз и смеење до солзи. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

05.фев.2019

Мики Јовановски Џафер со награда за трајни музички вредности

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/2bd090ea-adcd-41e8-8219-b814757e2ec9&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Мики Јовановски Џафер со награда за трајни музички вредности 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Мики Јовановски Џафер ќе ја добие наградата за трајни музички вредности, соопштија од тимот на „Златна бубамара на популарноста“. „Во очекување на најновото издание на манифестација Златна бубамара на популарноста’ сценариото се чува во најстрога тајност. Но, откако се одадовме на лажење, крадење и неверства, на овогодишното 22. издание со наградата за трајни музички вредности ќе ја добие поп-рок пејач Мики Јовановски- Џафер“, велат од тимот. Оваа престижна награда е потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски-Џафер го остави за љубителите на поп и рок-музиката. „Лага и измама“,„Под Пелистер“, „Одам на југ“,„Мики мој“, и „Сонце за три света “, се дел од песните кои ги отпеа Џафер. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

05.фев.2019

Отруени граѓани, да се предадеме! Во продажба билетите за „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/1cfe8755-7887-4e08-9d86-958c7460881f&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Отруени граѓани, да се предадеме! Во продажба билетите за „Златна бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Од утре, точно во 12 часот, преку Мк Тикетс и Југотон ќе бидат пуштени во продажба билетите за „Златна Бубамара“. Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП-арената „Борис Трајковски“. Ова е 22. издание на Бубамарата. Од тимот на Бубамара потсетуваат: „Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на манифестацијата“. Па велат да се предадеме на музика, смеа и работа, откако се оддадовме на – на лажење, крадење и неверства. „Како народ што си го бара своето, ќе ве чекаме со камшик и шик – пик – миг , па заедно со игра, песна и насмевки да ги поздравиме нашите најголеми уметници. Ве молиме – немојте да бојкотирате, блокирате, манипулирате или да бегате – за сите вас има по едно „седиште“ во седиштето на „Златна бубамара на популарноста“. Од нас добивте 22 години – па кој ви има дадено повеќе?- стои во соопштението на тимот кој работи на манифестацијата. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

18.фев.2019

Џамбазов: Севе, ќе се разведеш ли за мене?

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/6d505880-0e11-417e-b168-68ac5937ea76&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 18.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Џамбазов: Севе, ќе се разведеш ли за мене? 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Актерот Игор Џамбазов пред годинешното 22. издание на „Златна бубамара“ се потсети на времето од пред четири години, кога гостин на манифестацијата беше хрватската пејачката Северина. Игор на „Инсгаграм“ објави фотографија на која е клекнат пред пејачката и ја моли да го бакне. „Северина ќе сè разведеш ли за мене“, напиша Игор на фотографијата. Во 2014 година Џамбазов заедно со неговиот колега, водителот на „Бубамара“ Сашко Коцев, се натпреваруваа кој ќе ја бакне повеќе пати Северина. Пејачката тогаш доби награди за најдобар концерт, албум и пејачка на годината. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

18.фев.2019

Џафер на проба пред „Златна бубамара“, ќе добие награда за трајни вредности

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b619b5aa-50a6-401f-b607-6d8d1ef27da4&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 18.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Џафер на проба пред „Златна бубамара“, ќе добие награда за трајни вредности 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Пејачот Мики Јовановски – Џафер годинава ќе ја добие наградата за трајни вредности на „Златна бубамара на популарноста“. Тој вчера имаше проба со оркестарот со кој ќе настапи, а дел од атмосферата, додека ја пееше „Сонци за три светови“, на „Фејсбук“ сподели Ранко Петровиќ, сопственикот на радио „Бубамара“. „Од вечерашната проба и дружење – Ја имам само ноќва да бидам ја со неа. Да се предадеме на пеење и забава. Трајни вредности и ѕвездено небо за Мики Јовановски – Џафер“, напиша Ранко покрај видеото. Иако сценариото за манифестацијат секогаш се чува во тајност, од тимот на „Златна бубамара на популарноста“ уште пред неколку недели открија дека наградата за трајни вредности годинава ќе му ја доделат на Џафер. „На овогодишното 22. издание наградата за трајни музички вредности ќе ја добие поп-рок пејачот Мики Јовановски – Џафер. Оваа престижна награда е потврда за музичкиот траен печат што тој го остави за љубителите на поп и рок-музиката. „Лага и измама“,„Под Пелистер“, „Одам на југ“,„Мики мој“ и „Сонце за три светови“, се дел од песните кои ги отпеа Џафер“, открија од тимот на „Златна бубамара“. „Златна бубамара на популарноста“ ќе се одржи на 21 февруари. Годинашното мото е „Да се предадеме“. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

19.фев.2019

Григор Копров со „Златна бубамара“ за животно дело

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/a9f2ab13-1c8b-4ea7-81f9-615b9794cce7&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Григор Копров со „Златна бубамара“ за животно дело 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Композиторот Григор Копров ќе ја добие наградата за животно дело на 22 издание на „Златна бубамара на популарноста“. Тој наградата ја добива за 45 години успешна творечка дејност, велат организаторите на манифестацијата. „Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите копозиции низ годините станаа евергрини“, велат од тимот на „Бубамара“. Во својата долга кариера, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „ Ти волиш опет неког“ и „Опростимо свима“, во 1993 година. Соработувал со Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проески, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева и многу други. Три пати негова песна ја претставуваше 1. https://reporter.mk/wp-content/uploads/2019/02/maxresdefault-2.jpg Македонија на Евросонг: „Не зоро зоро“ на Владо Јаневски, „Мојот свет“ на Каролина Гочева и „Русинка“ на Влатко Илиевски, а еднаш беше автор и на песна на Црна Гора – „Заувјек волим те“ на Стефан Филиповиќ. Тој веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, кој го основаше самиот. Links 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

20.фев.2019

Дајте му „бубамара“ на Џамбазов за „Преспав“, бараат фановите

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/e735a2b3-13f0-44b3-b554-2df7170db481&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 20.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Дајте му „бубамара“ на Џамбазов за „Преспав“, бараат фановите 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Пред годинашното издание на „Златна бубамара на популарноста“, што ја организира радио „Бубамара“ актерот и шоумен Игор Џамбазов се сети на времето кога доби награда на оваа музичко- хумористична манифестација. Тој на „Инстаграм“ сподели стара слика со „бубамарата“ што ја доби во 2016 година. „Сеќавање 2016, Златна бубамара’ за трајни вредности“, напиша Игор покрај фотографијата направена пред три години [2] . Неговите фанови и сега му честитаа за наградата, а некои му порачаа дека сега треба да добие нова „Бубамара“, овој пат за улогата во хумористичната серија „Преспав“. 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

21.фев.2019

Дупка у публика, една карта пренесена во Будимпешта, почна Бубамара за отруени граѓани

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/867d14af-4d9c-4044-8eb3-a03a64876e0f&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Дупка у публика, една карта пренесена во Будимпешта, почна Бубамара за отруени граѓани 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Со мотото „Отруени граѓани, време е да се предадеме“, во преполната сала „Борис Трајковски“ почна „Златна бубамара на популарноста“. Водителот Сашко Коцев се пожали одма дека снемало карта. Вели дека имале проблем со распределбата на билетите. Едно место во салата останало празно оти едната карта отишла во Будимпешта. „Дупка у публика сеа заради таа една карта. Не е лесно да пренесеш една карта во Будимпешта. Не се тоа 700.000 евра, па да ги спакуваш во пластично шише и да ги пренесеш преку граница. Се распрашавме и дознавме дека картата е во Будимпешта“, рече Коцев. Ова е 22. издание на Бубамара кое се одржува ноќва во салата „Борис Трајковски“. Традиционално награди, смеење, музика да се предадеме. Редакција: 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

21.фев.2019

Громогласен аплауз ечи во салата, бубамара за Марко кој со инфаркт на нозе го пливаше Охридското Езеро

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b592f229-64c4-3d3f-8f9d-6542776aeda7&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Громогласен аплауз ечи во салата, бубамара за Марко кој со инфаркт на нозе го пливаше Охридското Езеро 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Публиката во Борис Трајковски’ застана на нозе да му аплаудира на дванаесетгодишниот Марко Пејчиновски кој вечерва доби Златна бубмара за спортски подвиг. Марко лани со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро. „Догодина имам нова цел ќе пливам за децата со ретки болести. Со ваша поддршка ќе успеам“, рече Марко на сцената. Марко лани за 9 часа го преплива Охридско Езеро со преживеан инфаркт на долните екстремитети и исплива 30 километри од Свети Наум до пристаништето во Охрид. Со тоа стана најмладиот маратонец. За овој подвиг Марко се подготвуваше една година.  
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

21.фев.2019

Петар Грашо пееше за Оливер, публиката направи ѕвездено небо

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/60c9451c-c553-4d24-ba80-beb1183833a9&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Петар Грашо пееше за Оливер, публиката направи ѕвездено небо 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Хрватскиот пејач Петар Грашо беше специјален гостин на Златна бубамара. Тој испеа една своја песна, а потоа во чест на починатата легенда Оливер Драгојевиќ ја испеа неговата “Цесарица”. Публиката, по барање на Грашо, направи ѕвездено небо во чест на Оливер. Цела сала пееше заедно со него. „Во Скопје ги имав едни од најубавите концерти во мојата кариера. Ајде и вечерва да имаме незаборавен момент за Оливер“, рече Грашо. Редакција: 
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

21.фев.2019

Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца, рече Влатко Стефановски па одекна на сцената “Учи ме мајко, карај ме”

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b90af0b2-33b9-4ace-9744-0803d2bca78f&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца, рече Влатко Стефановски па одекна на сцената “Учи ме мајко, карај ме” 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Легендарниот гитарист Влатко Стефановски доби две награди на Златна бубамара, за албумот „Мајчин јазик“ и за концерт на годината. Стефановски на сцената ги спомена својата почината сопруга и братот Горан Стефановски, кој го изгуби на крајот од минатата година. „Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца“, рече познатиот гитарист. Музичарот наградите ги посвети на својата ќерка Ана и синот Јан. Влатко потоа на сцената го повика својот син со кого ја отсвиреа македонската народна песна „Учи ме мајко карај ме“. Одличната атмосфера во салата ја исполнија групата „ Танец“ и хорот „Мирче Ацев“.  
Превод / Translation  

почеток 

reporter.com.mk / reporter.com.mk

26.фев.2019

Влатко растури- „Учи ме мајко, карај ме“ за сите времиња

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/f5712086-35b2-494f-956b-6f1fa2fd1007&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media reporter.com.mk / reporter.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Влатко растури- „Учи ме мајко, карај ме“ за сите времиња 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Легендарниот гитарист Влатко Стефановски доби две награди на Златна бубамара, за албумот „Мајчин јазик“ и за концерт на годината. Стефановски на сцената ги спомена својата почината сопруга и братот Горан Стефановски, кој го изгуби на крајот од минатата година. „Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца“, рече познатиот гитарист. Музичарот наградите ги посвети на својата ќерка Ана и синот Јан. Влатко потоа на сцената го повика својот син со кого ја отсвиреа македонската народна песна „Учи ме мајко карај ме“. Одличната атмосфера во салата ја исполнија групата „Танец“ и хорот „Мирче Ацев“. 
Превод / Translation  

почеток 

kanal5.com.mk / kanal5.com.mk

05.фев.2019

Утре во продажба билетите за Златна бубамара на популарноста 2019

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/ed5e2d36-909f-49a4-9bb3-c8a2e3579080&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kanal5.com.mk / kanal5.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Утре во продажба билетите за Златна бубамара на популарноста 2019 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Билетите за нашата најпопуларна и најочекувана манифестација Златна бубамара на популарноста ќе бидат пуштени во продажба утре 06.2.2019 ( среда) во точно 12 часот преку www .mktickets.mk и во Југотон после 14 часот. Прегледи: 05 февруари 2019, 13:43 Мики Јовановски Џафер – добитник на наградата за трајни музички вредности Во очекување на најновото издание на нашата најпопуларна манифестација Златна бубамара на популарноста сценариото се чува во најстрога тајност иако за организаторите неколку пати изјавија дека е „Јавна тајна“. Под слоганот Да се предадеме! на музика,забава и смеење – Откако се одадовме, на лажење, крадење и неверства . На овогодинешното 22. издание со наградата за “Трајни музички вредности” ќе се закити нашиот популарен поп-рок пејач Мики Јовановски-Џафер. Оваа престижна награда е всушност потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски- Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и рок-музиката , „Лага и измама“,„Под Пелистер“, „Одам на југ“,„Мики мој“, и незаборавната „Сонце за три света “влезе во историја на македонската музичка сцена. 
Превод / Translation  

почеток 

kanal5.com.mk / kanal5.com.mk

22.фев.2019

Најдобрата досега , фантастичната „Златна Бубамара“ вечерва во 20.00 часот на Канал 5 ТВ

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/7058effe-74d7-4901-9248-8375b8c747bf&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kanal5.com.mk / kanal5.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Најдобрата досега , фантастичната „Златна Бубамара“ вечерва во 20.00 часот на Канал 5 ТВ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Годинешново издание беше кулминација на се што можевме да замислиме. Хумор во неограничени количини, фантастична музика и единствениот - Сашко Коцев Прегледи: 22 февруари 2019, 09:05 Политиката беше најголема инспирација за неповторливиот хумор на годинешната Златна Бубамара, нешто што е за жал , спротивно во реалноста...политика и смеа. Гламурозна сцена која потсетуваше на американските шоу програми наменети за доделување на награди, дефиле на најпознатите и најзначајните лица од музиката , културата, ТВ екраните, социјалниот живот, не само од Македонија туку и од регионот. Нормално , наградите беа наместени :) Вечерва во 20.00 час, на Канал 5 Телевизија ќе го видите шоуто од „Борис Трајковски“кое траеше цели 4 часа, и кое изгледа ги „уплаши“ пред се претставниците од власта но и од опозицијата, поради тоа што не беа баш во голем број присутни во салата, а и сигурно не им беше до смеење. Не смеете да ја пропушти сатирата, која не е далеку од вистината, на адреса на Скопските власти, но и да видите зошто едно место во салата останало празно – билетот заминал за Будимпешта! Во 20.00 часот бидете со нас, Канал 5 Телевизија и бидете со настапите на Мики Јовановски Џафер, Владо Јаневски, Влатко Стефановски, Петар Грашо, Танец, Марко Пејчиновски и др. За крај, во духот на паролата на годинешнава Златна Бубамара - „ Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава, доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на Златна бубамара на популарноста“ 
Превод / Translation  

почеток 

tocka.com.mk / tocka.com.mk

08.фев.2019

Еден на Еден влезе во семејството на Superbrands Macedonia

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/829bdef3-8932-44eb-b68a-dc4c75884358&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media tocka.com.mk / tocka.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 08.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Еден на Еден влезе во семејството на Superbrands Macedonia 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Супербрендс Македонија повторно даде можност на македонските брендови и компании да ја потврдат својата успешност пред домашната публика и светската Superbrands јавност. 23 македонски брендови ја добија наградата Superbrand за 2017/2018 од страна на стручното жири. Покрај брендови како Стоби Флипс, Радио Буба Мара, повеќе финансиски, фармацевтски и автомобилски брендови, награда од стручното жири доби и маркетинг агенцијата Еден на Еден. Наградата беше примена од Жарко Димитриоски, кого јавноста го знае како Жаре Еден на Еден, авторот и водител на најгледаното телевизиско ток-шоу во Македонија. Во изминатите четири години Еден на Еден беа добитници на дури три награди за емисија на годината на Златна Бубамара на Популарноста, добија повеќе регионални маркетинг признанија, а Жаре ја доби и наградата за Претприемач на годината во Македонија, доделена од Стопанските комори и Министерството за економија. Како круна на успесите, во 2018-та беше ставен меѓу 30-те најдобри медиа и маркетинг претприемачи под 30 години во Европа, според Forbes магазинот. “За овие години изградивме огромна доверба кај нашите маркетинг клиенти. Оние со кои работиме најмногу и најдолго, буквално не сметаат како нивен продолжен оддел, тоа е исклучително тешко да се постигне и е нешто на што сме особено горди” – истакна Жаре при подигнувањето на наградата. 
Превод / Translation  

почеток 

tocka.com.mk / tocka.com.mk

22.фев.2019

Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/78c94137-63bb-361d-9497-e9b335d58796&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media tocka.com.mk / tocka.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Фчерашни новости по трет пат ги освоија симпатиите на публиката и се закитија со златна бубамара за ТВ забавно- сатирична емисија за 2018 година. И додека екипата ги собира впечатоците од „Златна бубамара на популарноста“, во новата епизода ќе може да погледнеме: - Во каква акција се впуштија овојпат Алфа и Буби; - Експертиза на Путец за случувањата во земјата; - Фчерашни на терен дознаваат каква е атмосферата во јавниот сообраќај Недела, 19:30 часот на Канал 5 телевизија. Бидете таму. 
Превод / Translation  

почеток 

ohridnews.com / ohridnews.com

22.фев.2019

Златни Бубамари за уште двајца познати охриѓани

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/300626a6-ce9f-4277-aa70-f68e6a626836&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ohridnews.com / ohridnews.com 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златни Бубамари за уште двајца познати охриѓани 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Уште една Златна Бубамара во рацете на охриѓанец. На синоќа оджаната 22-ра по ред манифестација во организација на Радио Бубамара, за ТВ актер на годината 2018 беше прогласен охридскиот актер Горан Стојаноски, кој во моментов е особено популарен по улогата на инспектор Томе во серијата „Преспав“. Ликот на вишиот околиски инспектор, кој е еден вид огледало на работата и однесувањето на државната администрација во македонското општество, на Стојаноски му ја донесе годинешната Бубамара во негови раце. фото: Е Магазин Покрај Стојаноски и младиот Марко Пејчиноски кој доби Златна Бубамара за спортски подвиг на годината, меѓу добитниците уште едно познато име од Охрид. За актерка на годината 2018 Златна Бубамара доби охриѓанката Ирена Ристиќ. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

24.фев.2019

Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/5cb9c112-c261-4974-a670-e08a5bc411a2&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 24.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Најдобрите твитови од „Златна бубамара“: Се моли Мира да се јави на главна бензинска! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“. Непотизмот и вработувањата на цели семејства на функионери од СДСМ беа топ тема на заверашната манифестација која се одржа во скопската сала „Борис Трајковски“, а која пак вечерва премиерно се емитува на Канал 5 Познатиот македонски актер Сашко Коцев се надмина себе си кога имитирајќи ги вработените во скопските маркети кога ги повикуваат своите колеги на „главна каса“, се обрати кон публиката: – Се моли Мира дизел да се јави на бензиска, а сите роднини во Антикорупциска – рече Коцев по што беше поздравен со бурен аплауз и смеење до солзи. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

25.фев.2019

ВИДЕО: Ова е најтажниот момент на Златна Бубамара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/61a86baf-56e5-43c4-a0ea-b49e164ad965&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: Ова е најтажниот момент на Златна Бубамара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription По 22. пат се одржа „Златна Бубамара на популарноста“, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов. Тој се потсети на Влатко Илиевски, Ванчо Петрушевски, Мите Гроздановски и Горан Стефановски, а од публиката наместо минута молк, добија минута аплауз. На видеото тој момент е од 14:20 минута. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

25.фев.2019

Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/ddf86fcc-3aaa-4a73-9822-881f6f9c8ea9&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“. На скечот посветен на непотизмот, водителот Сашко Коцев говореше дека во Владата трошат многу време додека се поздравуваат роднините меѓу себеси. Пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, викана Дизел, стана мета на потсмев меѓу публиката. -Се моли Мира да се јави на главна бензиска. Се молат сите роднините да се јават во Антикорупциска, рече Коцев. Овој дел можете да го погледнете во видеото во продолжение на минутажа 06:30-06:53. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

25.фев.2019

Смарт канта“ и „железни опинци“: Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/b4c8d5f0-a0ff-490a-822e-280f5e246fe7&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Смарт канта“ и „железни опинци“: Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Бидејќи годинава се измислија многу работи, се измисли и Фонд за иновации и ние решивме да аплицираме таму како тим на Златна буба мара со еден изум кој се вика „смарт кант“, ова го вели актерот Сашко Коцев за време на својот скеч на овогодинешната „Златна бубамара“ на популарноста. -Овој „смарт кант“ е фотелја која е направена на принципот „јас ли зборам, канта ли тропа“, базирана е на таа платформа, нарачани се 120 нови. Ова е една мултифункционална фотелја изработени од телешка кожа, знаете колку е тазе ова? Нема да ти го запоти задникот, нема да викаат леле задникот го испотивме. Толку е тазе кожата, што кравата уште мука по телето и го бара, толку се тазе направени, раскажува Коцев. Тој додава дека оваа душече од телешка кожа е мемори задник, ти го памети, можеш и по 15 години да дојдеш и те памети таа. Целата пародија на Коцев за власта погледнете ја од 27:09 минута се до 32:50. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

25.фев.2019

ДЕТЕВО Е ЦАР: Грмеше аплауз за Марко на „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/21564010-9894-4d82-8fa2-a46e880f824e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ДЕТЕВО Е ЦАР: Грмеше аплауз за Марко на „Златна бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Младиот пливач Марко Пејчиноски, Златната Бубамара ја доби за спортски подвиг на годината. Пејчиноски е херојот кој, во август лани, на 12 годишна возраст и со нарушено здравје, на големиот православен празник Голема Богородица, успеа по осум часа да го преплива Охридското езеро. Марко успеа, да им покаже на сите дека и малите можат да постигнуваат големи успеси. 
Превод / Translation  

почеток 

kurir.com.mk / kurir.com.mk

25.фев.2019

ФОТО: Овој човек чија жена се бори со ракот им ги скрши срцата на сите на „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/1459c85f-3c5e-4c19-b72b-586b66eff489&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media kurir.com.mk / kurir.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ФОТО: Овој човек чија жена се бори со ракот им ги скрши срцата на сите на „Златна бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Извршниот директор на ОХО, Пеце Талески, вечерва со својот емотивен настап не остана никого рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста. Имено, за време на примањето на наградата за хит серијата „Преспав“, Талески рече дека го сменил имиџот и ја скратил косата, затоа што неговата сопруга ја примила втората хемотерапија. Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз. Пеце ги замоли сите жени да прават редовни прегледи за канцер на дојка, бидејќи болеста зема голем замав. 
Превод / Translation  

почеток 

press24.com.mk / press24.com.mk

25.фев.2019

ВИДЕО: "Се изгоре од животот како црна пеперутка" - Најтажниот момент на БубаМара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/c0677a27-5e21-4929-97c2-726f5499a9fa&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media press24.com.mk / press24.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: "Се изгоре од животот како црна пеперутка" - Најтажниот момент на БубаМара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription По 22. пат се одржа Златна БубаМара на популарноста, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов. Тој се потсети на Влатко Илиевски, Ванчо Петрушевски, Мите Гроздановски и Горан Стефановски, а од публиката наместо минута молк, добија минута аплауз. На видеот тој момент е од 14:20 минута. 
Превод / Translation  

почеток 

plusinfo.com.mk / plusinfo.com.mk

23.фев.2019

Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска, а роднините во Антикорупциска

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/822baed8-6cec-4fe6-8ae5-3c634f0520ac&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media plusinfo.com.mk / plusinfo.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска, а роднините во Антикорупциска 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“. Непотизмот и вработувањата на цели семејства на функционери од СДСМ беа топ тема на завчерашната манифестација која се одржа во скопската сала „Борис Трајковски“, а пак вечерва премиерно се емитува на Канал 5. Познатиот македонски актер Сашко Коцев се надмина себе си кога имитирајќи ги вработените во скопските маркети кога ги повикуваат своите колеги на „главна каса“, се обрати кон публиката: – Се моли Мира дизел да се јави на бензинска, а сите роднини во Антикорупциска – рече Коцев по што беше поздравен со бурен аплауз и смеење до солзи. 
Превод / Translation  

почеток 

sky.com.mk / sky.com.mk

22.фев.2019

Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/12f095fa-e412-4be1-aecf-0fd0528b1543&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media sky.com.mk / sky.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Секогаш во средиштето на збиднувањата... Вестите на интернет страницата Centar.mk може да се користат исклучиво за лично информирање. Забрането е превземање без писмена дозвола на редакцијата. Забрането е секакво ре-емитување на текстовите, фотографиите и видеата објавени на оваа страница без посебна писмена дозвола добиена по електронска пошта од contact@centar.mk. Со праќањето на mail до contact@centar.mk, како и другите официјални мејлови ги предавате правата за слободно објавување кон Centar.mk (на веб адресите www .centar.mk,p на сите текстови, фотографии и други мултимедијални содржини кои се содржани во мејловите, како и оние кои содржат дополнително прилог (attachment). 
Превод / Translation  

почеток 

radio.mk / radio.mk

05.фев.2019

Џафер добитник на Златна бубамара за трајни музички вредности

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/3e4496b1-4788-4fa2-81a6-1cd8caeee31e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media radio.mk / radio.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Џафер добитник на Златна бубамара за трајни музички вредности 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во пресрет на годинашното, 22. по ред издание на популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“, организаторите открија кому ќе ја доделат наградата за трајни музички вредности, која во изминатите изданија отиде во рацете на имиња како што се Маја Оџаклиевска, Игор Џамбазов, Росана Сариќ Тодоровска, Драган Каранфиловски Бојс и други еминентни музички творци во Македонија. Имено, годинава оваа чест ќе ја има исто толку легендарно име од македонската музичка сцена, сопственикот на евергрините „Лага и измама“, „Одам на југ“, „Под Пелистер“ и незаборавната „Сонце за три светови“ – Мики Јовановски-Џафер. „Оваа престижна награда е всушност потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски- Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и рок-музиката“, велат организаторите на манифестацијата, чие мото овој пат е „Да се предадеме!“ Токму тоа ќе го направи македонската публика на 21 февруари во арената „Борис Трајковски“, а битката за набавка на влезници започнува утре [3] , на 6 февруари, преку продажната мрежа на „МК Тикетс“ и во „Југотон“. 
Превод / Translation  

почеток 

radio.mk / radio.mk

20.фев.2019

Бубамара за животно дело за Григор Копров

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/be6b13cb-2f1f-3daf-b6e9-80b62ff69225&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media radio.mk / radio.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 20.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Бубамара за животно дело за Григор Копров 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во пресрет на утрешното 22. издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“, организаторите го открија и годинашниот добитник на наградата за животно дело – познатиот македонски композитор Григор Копров. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции на волшебен начин се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до интимата на слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите копозиции низ годините станаа евергрин или се обнародија. Помалку познати податоци: -Во 1973 година, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „ Ти волиш опет неког“ и „Опростимо свима“. -Автор е и на првата песна „Една надеж“ на „Бјело дугме“ во 1974 година, која била изведена на Скопски фестивал. -Како композитор соработувал со: Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проевски, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева, Марјан Стојановски, Андријана Јаневска, Дуле и Коки -Негова е музиката за хитовите: „Лео“, „Сребрени улици“, „Лидуду“, „Анушка“, „Усни на усни“, „Излажи ме уште еднаш“, „Црно тиквешко“, „Колку треба да се плати“, „Сонце во твоите руси коси“ -Во фолк-музиката остануваат незаборавни неговите мелодии: „Дајте ми ја“, „Запри дожду“, „Во црно вино утеха нема“, „Ино моме веселино“, „Една ѕвезда, една солза“ -Копров трипати со своја композиција ја претставуваше Република Македонија на Евросонг („Не зоро зоро“ со Владо Јаневски, „Мојот свет“ со Каролина Гочева и „Русинка“ со Влатко Илиевски), а еднаш и Црна Гора („Заувјек волим те“ со Стефан Филиповиќ) -Веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, кој самиот го основа и кој низ годините стана еден од најдобрите културни репрезенти на Македонија ширум светот. 
Превод / Translation  

почеток 

radio.mk / radio.mk

21.фев.2019

Златна бубамара 2019“ објавена на Јутјуб

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/859c62c0-a0d5-4c33-9dd6-a61a3d1ca83e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media radio.mk / radio.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара 2019“ објавена на Јутјуб 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription 22. издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“ се одржа во четвртокот, на 21 февруари, а оние кои не успеаја да присуствуваат на настанот, имаа можност да ја погледнат вчерашната телевизиска премиера на „Канал 5“. Сепак, како што соопштија организаторите, заради големиот интерес од македонската дијаспора, целата манифестација е објавена и на официјалниот канал на Јутјуб [1] на радио „Бубамара“. Четиричасовното шоу исполнето со хумор, музика и награди сега можете да го гледате и во продолжение. Уживајте! 
Превод / Translation  

почеток 

radio.mk / radio.mk

21.фев.2019

Вечерва 22. издание на „Златна бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/25e64969-a7bd-4b8c-a471-34f614f151db&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media radio.mk / radio.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Вечерва 22. издание на „Златна бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во арената „Борис Трајковски“ вечерва по 22. пат ќе се одржи популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“, а мотото овој пат гласи „ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ на музика, забава и смеење!“. Непосредно пред одржувањето на настанот, организаторите ги објавија годинашните добитници на наградата за животно дело и за трајни музички вредности, кои ќе одат во рацете на легендарните македонски музички творци Григор Копров и Мики Јовановски Џафер. Останатите добитници ќе ги дознаеме вечерва, а за сите оние што не успеаја да си набават влезници, манифестацијата ќе можат да ја гледаат в недела, 24 декември, на „Канал 5“ со почеток од 20.00 часот. [1] 
Превод / Translation  

почеток 

novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk

05.фев.2019

Златна бубамара“ за животно дело за Мики Јовановски-Џафер

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/47e8c873-7a97-435b-8e9d-7cec8a949187&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара“ за животно дело за Мики Јовановски-Џафер 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Мики Јовановски-Џафер, ветеранот на македонската популарна мзуика, ќе ја добие наградата за животно дело на годинашната „Златна бубамара на популарноста“, што ќе се одржи на 21 февруари во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје. -Оваа престижна награда е, всушност, потврда за трајниот музички печат, што Мики Јовановски-Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и рок-музиката. „Лага и измама“, „Под Пелистер“, „Одам на југ“, „Мики мој“ и „Сонце за три светови“ се песните со кои тој влезе во историја на македонската популарна музика, се вели во образложението на организаторите на оваа маниефстација, која повеќе од 20 години му дава свој белег на јавниот живот на земјава. Годинешната „Златна бубамара“ ќе се одржи под слоганот „Да се предадеме! На музика, забава и смеење – откако се одадовме на лажење, крадење и неверства“. 
Превод / Translation  

почеток 

novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk

23.фев.2019

Годинава најмногу материјал за „Бубамара“, ама не е смешен!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/77b2e3cc-f6d1-4a92-83c5-08a16b315513&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media novamakedonija.com.mk / novamakedonija.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 6.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Годинава најмногу материјал за „Бубамара“, ама не е смешен! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Законите, вработувањата, тендерите, политичарите, договорот, името, речиси сѐ беше опфатено со препознатливиот хумор на „Бубамара“ Доза сатира, зашеќерена со хумор и многу музика, емоции ја преполнија салата „Борис Трајковски“, која беше полна до претпоследното столче, затоа што една карта залутала во Будимпешта, како што се пошегува Сашко Коцев на 22-та по ред „Златна бубамара на популарноста“, која ја собра на куп македонската естрада и успеа да ја насмее до солзи. Над 200 музичари ја покажаа убавата страна на животот. Стандардно, домаќинот Сашко Коцев ги одржуваше на ниво гласната смеа и позитивната енергија во салата. – Сите викаат дека годинава сме имале многу материјал. Да, има материјал, ама не е смешно. Во последно време никому не му верувам, само на „Метео 5“. Но ова со промената на името посебно е јако кога ќе најават дека ќе дува северен северен ветер во северна Северна Македонија. Кога ќе најават дека ќе дува ветер во Куманово, Скопје, луѓе земаат боледување. Се прашувам како може да правите толку глупости во еден ден. Многу рано станувате, па спијте бе луѓе. И кога ќе отидат на работа до 12 се поздравуваат само со „кај си бе баџо, здраво тето“. Па се собираат и викаат „што глупости да направиме, сакате ли да им ги смениме знамињата “ Оваа година најтешко беше за карти, не се знае кого ќе соберат, ќе има ли пресуда И една не можеме да ја најдеме, залутала, отишла дури во Будимпешта. И еве сега дупка има во публика. Не сакаме дупки да има, поарно ќе ги отвориме вратите па нека влезат тие што немаат карта. Па ние имаме посебен човек за на врата, Крсто вратарот. И нонстоп некакви забелешки добиваме за „Бубамара“, но само да ви кажам додека дишам, додека го дишам овој воздух, јас ќе се борам картата да биде 500 денари и ќе бидам водител на „Бубамара“ – беше само дел од стендапот на Сашко на „Златна бубамара“. Законите, вработувањата, тендерите, политичарите, договорот, името, речиси сѐ беше опфатено со препознатливиот хумор на „Бубамара“. – Бесчувствителни сме станале, влеговме во НАТО ја не ни осетив, еден човек не заплака. Од турските серии народ веќе не може да заплаче. Не ни сакавме да влеземе, не убутаа. Уствари ние се убутавме, како на шалтер што идат преку ред, само да прашам нешто. И ме интересира ако имаме повеќе војска нашата дама дали ќе се снајде. Она сигурно на сопругот вежба по дома „Мирно!“. Многу жени се собраа. А претходната пак на МВР сигурно секој ден го легитимирала по дома. За некои работи велат дека треба да се има „јајца“, се испостави дека за НАТО треба да се има бенка. Летоска лапате рипче договор кога потпишувате на езеро. А требаше да биде у Скопје, ама ради комарците не бивало. Не се прска против комарци. Не се слушал авионот. Што сакате у 5 ли да станат, уште повеќе глупости ќе направат. И треба да се праша зашто сите комарци што пијат крв се набутани у Скопје. И сите договори се потпишуваат на езера, ама немаме гајле имаме уште езера за потпишување, после Дојранско, ќе ги фатиме вештачките, а тендерите на реки – вели Сашко. Популарните награди почнаа со композиторот Григор Копров, кој ја зеде „златната бубамара“ за животно дело. Најактуелната група во моментов „Дупер“ ја доби „бубамарата“ за музичко откритие. Најпопуларна ТВ-емисија е „Пет плус“, најпопуларна балетска претстава „Ана Каренина“. Маестро на годината е Дино Имери. Наградата за интернационален успех му припадна на маестро Џијан Емин. За трајни музички вредности беше награден Џафер. За најголем спортски подвиг на нозе публиката ја крена дванаесетгодишниот Марко Пејчиновски, кој го преплива Охридско Езеро. „Златната бубамара“ за спортска легенда отиде во рацете на Перо Антиќ. За најпопуларен мегахит беше проглесен „Ако те питају“ на Петар Грашо. А Влатко Стефановски сосема заслужено ја доби наградата за албум и концерт на годината. – Ви благодарам за мандатот што ми го давате повеќе од 40 години – рече Влатко. За најпопуларна театарска претстава на сцена наградата ја прими екипата на МНТ од претставата „Еден месец на село“. А за најпопуларна актерка е прогласена Ирена Ристиќ. – Го користам овој момент на слава да му се обратам на нашиот ропски и садомазохистички менталитет, кој полека ама сигурно станува судбина. На сите оние што ме опоменуваат да си ја гледам глумата и да си го пијам кафето сакам да им кажам дека нема ништо поблагородно и помагично од тоа моето слободно време да го трошам на општото добро не очекувајќи ништо за возврат. Апелирам да се вклучите сите. Нашата иницијатива е политичка, но не партиска. Направи разлика, не биди ѓубре – Ирена Ристиќ. Награда за најпопуларен фотомодел доби Вера Мештеровиќ. „Бубамарата“ за најпопуларна ТВ-емисија ја доби „Фчерашни новости“. Најпопуларен блех-оркестар е „Џамбо Агушеви“. А најдобар ТВ-актер е Горан Стојановски. – Ќеф ми е што можеме да допреме до вашите домови пред ТВ-екраните и од срце да ве насмееме – рече инспекторот Томе. Наградата за најпопуларен млад ТВ-актер очекувано отиде за откритието на годината – Дритон Вејсели, односно Талат од „Преспав“. А за најпопуларен ТВ-проект е прогласен „Преспав“. Продуцентот Пеце Талески најави дека се подготвува и четврта сезона. Наградата за трајни вредности му припадна на Бора Чорба. Милан Лане Гутовиќ е најпопуларен актер. Хорот „Мирче Ацев“ е прогласен за најпопуларен хор на годината, кој наедно го слави и својот 70-годишен јубилеј. Влатко Лозаноски е најпопуларен пејач, а неговиот сингл „Јако, јако“ е хит на годината за 2018 година. „Нокаут“ во 1998 година на „Златна бубамара на популарноста“ ја доби наградата за тинејџерска атракција, а годинава за група на годината. На сцената и годинава се појавија Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски-Тино од „Театарот комедија“, Никола Ристановски, Жељко Самарџиќ, Игор Џамбазов, Нина Деан и многу други. – Ви дадовме 22 години, па кој ви има дадено повеќе. Време е да се предадеме на убавите работи – рече Ранко Петровиќ. 
Превод / Translation  

почеток 

mkd.mk / mkd.mk

05.фев.2019

Мики Јовановски Џафер – добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/dd30357d-321d-422e-8216-374807691945&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media mkd.mk / mkd.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Мики Јовановски Џафер – добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription На овогодинешното 22. издание на манифестацијата Златна бубамара на популарноста наградата за „Трајни музички вредности” ќе ја добие поп-рок пеачот Мики Јовановски-Џафер. Оваа престижна награда е всушност потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски-Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и рок-музиката , „Лага и измама“,„Под Пелистер“, „Одам на југ“,„Мики мој“, и незаборавната „Сонце за три света“ влезе во историја на македонската музичка сцена, соопшти организаторот. Годинава манифестацијата се одржува под слоганот „Да се предадеме на музика, забава и смеење – откако се одадовме, на лажење, крадење и неверства“. 
Превод / Translation  

почеток 

mkd.mk / mkd.mk

19.фев.2019

Бубамара за животно дело за Григор Копров

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/bf262d86-fa60-404d-801c-f4ac53b7ef27&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media mkd.mk / mkd.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Бубамара за животно дело за Григор Копров 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Наградата за животно дело на 22. Златна бубамара на популарноста ја добива композиторот Григор Копров. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции на волшебен начин се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до интимата на слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите композиции низ годините станаа евергрин или се обнародија. Помалку познати податоци: Во 1973 година, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „Ти волиш опет неког“ и „Опростимо свима“. Автор е и на првата песна „Една надеж“ на Бјело дугме во 1974 година, која била изведена на Скопски фестивал. Како композитор соработувал со: Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проевски, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева, Марјан Стојановски, Андријана Јаневска, Дуле и Коки... Негова е музиката за хитовите: „Лео“, „Сребрени улици“, „Лидуду“, „Анушка“, „Усни на усни“, „Излажи ме уште еднаш“, „Црно тиквешко“, „Колку треба да се плати“, „Сонце во твоите руси коси“... Во фолк-музиката остануваат незаборавни неговите мелодии: „Дајте ми ја“, „Запри дожду“, „Во црно вино утеха нема“, „Ино моме веселино“, „Една ѕвезда, една солза“... Копров три пати со своја композиција ја претставуваше Република Македонија на Евросонг („Не зори зоро“ со Владо Јаневски, „Мојот свет“ со Каролина Гочева и „Русинка“ со Влатко Илиевски), а еднаш и Црна Гора („Заувјек волим те“ со Стефан Филиповиќ) Веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, кој самиот го основа и кој низ годините стана еден од најдобрите културни репрезенти на Македонија низ целиот свет. 
Превод / Translation  

почеток 

mkd.mk / mkd.mk

22.фев.2019

22. Златна бубамара: се предадовме

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/17167cef-ffa4-4dba-8e67-409737174d96&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media mkd.mk / mkd.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title 22. Златна бубамара: се предадовме 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription ...на музика, смеа и работа. Така беше и на синоќешната дваесет и втора Златна бубамара, која како и секоја година, низ смеа и забава ги сумираше „врвните“ достигнувања во изминатите 365 дена. Меѓу многуте други награди, наградата за животно дело ја доби Григор Копров, тие за концерт и албум на годината ги доби Влатко Стефановски, а најпопуларна емисија е „Фчерашни новости“. Еве како изгледаше сето тоа. 
Превод / Translation  

почеток 

crno belo.com.mk / crno belo.com.mk

22.фев.2019

Ваков убав Фејсбук сакам секогаш - како за време на преносот на Златна Бубамара!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/47c1dff7-5917-4310-8547-45142505348e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media crno belo.com.mk / crno belo.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Ваков убав Фејсбук сакам секогаш - како за време на преносот на Златна Бубамара! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вчера немаше политика на статуси на Фејсбук профилите, немаше негативна енергија, немаше црнила на Фејсбук... Вчера имаше позитивни зборови за Златна Бубамара, споделување на најубавите музички настапи од неа, воодушевуваше на нашите хористи, диригенти, гитаристи, трубачи, пејачи, спортисти, актери, водители и што уште не. На проблемите гледавме низ призмата на хуморот, се потсетивме дека смеата е лек, се потсетивме дека заедно сме посилни, дека позитивната енергија е неопходна ако сакаме добар живот, без разлика на околностите, дека признанијата дадени на оние кои се истакнале се неопходни за да се чувствуваат ценето и да работат уште понапорно од претходно, за повторно да ни го сервираат својот талент во сиот свој сјај. Има Македонија со што да се пофали само среде сето сивило забораваме на нашите светли точки, на оние пред светот кои ни го белеат образот, на оние кои се амбасадори на нашата татковина. Не смееме да дозволиме сите проблеми да направат да заборавиме да дадеме аплауз од срце на оние кои заслужиле, не смеат да направат да заборавиме да се смееме, не смеат да нè спречат на нашиот Фејсбук понекогаш за промена да кажеме што чини, наместо што не чини. Вчера Фејсбукот на Македонците беше убав и ја славеше музиката, успесите, животот. Да биде таков уште во милион други пригоди, ако може и 24/7 да го славиме животот јас сум ЗА. 
Превод / Translation  

почеток 

fakulteti.com.mk / fakulteti.com.mk

22.фев.2019

Сашко Коцев се надмина себеси – многу смеење и солзи на „Бубамара“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/18d6feab-a517-3dde-8dce-dc98f997aeaa&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media fakulteti.com.mk / fakulteti.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 3.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев се надмина себеси – многу смеење и солзи на „Бубамара“! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Многу материјал имаме годинава, си велевме повеќе да зборуваме, помалку да пееме, со овој лајтмотив незаменливиот Сашко Коцев ја отвори вечерта. Има ли подобра награда за еден актер, водител од тоа да насмее 10.000 луѓе? Во секојдневието во кое сите сме тмурни, нерасположени, загрижени, „Златна бубамара на популарноста“ се чини дека може слободно да се организира и двапати годишно. Највпечатлив беше настапот на хоровите „Мирче Ацев“ и на „Танец“, заедно со виртуозот Влатко Стефановски и неговиот син Јан. Награда за животно дело доби Григор Копров, а му ја врачи Владо Јаневски, еден од пејачите на чија кариера овој композитор особено влијаеше. Мики Јовановски-Џафер доби награда за трајни вредности. Најмоќен говор одржа Ирена Ристиќ, која повика на поголема свест кон општото добро. Претставата „Еден месец на село“ е најдобрата за 2018. Тимот на ТВ-серијата „Преспав“ си замина со повеќе награди. Дритон Вејсели и Горан Стојаноски добија награди за најдобри ТВ-актери. Најдобар пејач е Влатко Лозановски. Факултети.мк ви објавува фотогалерија со дел од најинтересните моменти од манифестацијата, која беше беспрекорно организирана. Награда за првиот детски мјузикл „Земјата во која не се стигнува“ на Театар за деца и младинци Владо Јаневски му ја врачува наградата за животно дело на Григор Копров Горан Стојаноски и Дритон Вејсели - најдобри ТВ-актери Перо Антиќ со неговиот син Најдобра музичка група - „Нокаут“ Влатко Стефановски заедно со хоровите на „Танец“ и на „Мирче Ацев“ ја изведе „Учи ме, мајко, карај ме“ Сашка Димитровска, Ана Стојановска и Тина Трпкова се дел од екипата на „Еден ден на село“ на МНТ - прогласена за најдобра Убаво е што сè уште можеме да се смееме заедно - Никола Ристановски Бора Ѓорѓевиќ и Игор Џамбазов настапија заедно Детето-херој Марко Пејчиновски од Охрид се подготвува за нов предизвик Оваа година ќе пливам за децата со ретки болести Пародија на скапите функционерски фотелји Сашко Коцев Екипата на „Фчерашни“ ја изнасмеа публиката Омилениот лик од „Преспав“ - Талат Мики Јовановски-Џафер Ирена 
Превод / Translation  

почеток 

libertas.com.mk / libertas.com.mk

25.фев.2019

ВИДЕО: „Владата има само едно пенкало“ песната на Сашко Коцев на Златна Бубамара за Договорот од Преспа

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/f2c5a563-ccd7-42c1-996a-54fabf895694&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media libertas.com.mk / libertas.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: „Владата има само едно пенкало“ песната на Сашко Коцев на Златна Бубамара за Договорот од Преспа 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на овогодинешната Златна Бубамара на популарноста. Тој на оваа тема испеа и песна. „Од Влада имаат само едно пенкало, сите нарачки тоа ги потпишало. Референдум, изборни кампањи, тендери, договори. За да може лесно да се дише, Устав се отвори.“ Овој дел од манифестацијата можете да го погледнете од 26-та минута на видеото. 
Превод / Translation  

почеток 

femina.mk / femina.mk

22.фев.2019

Еве во чии раце завршија наградите на „Златна Бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b32516fe-252f-4794-8982-0cd75d1319e1&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media femina.mk / femina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Ostalo 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Еве во чии раце завршија наградите на „Златна Бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Најновото издание на „Златна Бубамара на популарноста“ сосем очекувано помина со смеа, хумор, музички настапи, а сè разбира и со многу емоции. За време на синоќешната манифестација, која се одржа под мотото „ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ на музика, забава и смеење!“, 28 награди им беа доделени на најуспешните за изминатата година. Наградата за животно дело му беше врачена на композиторот Григор Копров, додека Мики Јовановски Џафер ја однесе дома Наградата за трајни музички вредности. 12-годишниот Марко Пејчиноски, кој и покрај здравстените проблеми минатата година го преплива Охридското езеро, ја доби наградата Спортски подвиг на годината. Перо Антиќ беше прогласен за Спортист легенда. Влатко Лозаноски доби две награди – Пејач на годината и Хит на годината за песната „Јако Јако“. Наградата Музичко откритие на годината беше резервирана за младиот бенд ДУПЕР, кој досега има снимено три авторски песни – „Не сум твој тип“, „Тело за на ТВ“ и „Ние сме 2“. За Актерка на годината беше избрана Ирена Ристиќ, за ТВ актер на годината беше прогласен Горан Стојановски, додека наградата за Млад ТВ актер отиде во рацете на Дритон Вејсели, познат како Талат од серијата „Преспав“. И Влатко Стефановски освои две награди. Едната за Албум на годината за „Мајчин јазик“, а другата за Концерт на годината. Наградата Продуцент на годината му беше врачена на Лазар Цветковски, додека Група на годината стана Нокаут. За Најпопуларен фото модел беше избрана Вера Мештеровиќ, која се појави на сцената во сина креација. Целосната листа на наградени погледнете ја тука  
Превод / Translation  

почеток 

skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk

30.јан.2019

Златна бубамара на популарноста“ најавува незаборавен музички спектакл

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/73ebb908-2b40-4e49-b33f-f410529961dc&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 30.јан.2019 
Рубрика / Section Skopje etc. 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара на популарноста“ најавува незаборавен музички спектакл 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Манифестацијата ,,Златна бубамара на популарноста” ќе се одржи на 21-ви февруари во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје. Убави работни денови со екипата која 14 години ја подготвува сценографијата и аудивизуелниот изглед на Златна Буба мара Бината е подготвена! Сценариото е јавна тајна. Не очекува незаборавен музички спектакл.Од нас добивте 22 години - па кој Ви има дадено повеќе? Слоганот на претстојното забавното шоу е -Да се предадеме, а организаторите во свој стил ја најавија програмата за настанот. -Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на ,,Златна бубамара на популарноста”. Време е да се предадеме – на музика, смеа и работа. Откако се оддадовме – на лажење, крадење и неверства Ова е можност за просветлување и воскреснување на надежта... 
Превод / Translation  

почеток 

skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk

19.фев.2019

Златна Буба Мара 2019 - Да се предадеме!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/a47db485-f03e-4d59-8934-f11c443db587&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section Skopje etc. 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна Буба Мара 2019 - Да се предадеме! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription „Драги наши ОТРУЕНИ и ЗАПОСТАВЕНИ граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“, велат организаторите на Златна бубамара на популарноста. Време е ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ! – на музика, смеа и работа Откако се ОДДАДОВМЕ – на лажење, крадење и НЕВЕРСТВА Ова е можност за просветлување и ВОСКРЕСНУВАЊЕ НА НАДЕЖТА Како народ што си го бара своето, ќе Ве чекаме со камшик и Шик – пик – миг, па заедно со игра, песна и насмевки да ги поздравиме нашите најголеми уметници. Ве молиме – немојте да бојкотирате, блокирате, манипулирате или да бегате – за сите вас има по едно „седиште“ во СЕДИШТЕТО НА ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА. Од нас добивте 22 години – па кој Ви има дадено повеќе? ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ -НА СМЕА,МУЗИКА, МУДРОСТ И РАБОТА! Настанот ќе се одржи во ВИП Арената БОРИС ТРАЈКОВСКИ на 21 февруари 2019. Билетите ќе бидат пуштени во продажба преку Мк Тикетс и Југотон. 
Превод / Translation  

почеток 

skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk

22.фев.2019

Настан за паметење: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/22c82f03-ecf4-4c79-95a4-2e1b2d7d8adb&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Skopje etc. 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Настан за паметење: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата - 2018 година, се одржа вчера во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје. Награда за детска престава 2018 - Земја во која не се стигнува (Театар за деца и младинци) Награда за животно дело 2018 - Григор Копров Музичко откритие на годината 2018 - Дупер Најпопуларна детска ТВ серија на годината 2018 - 5+ Фамилија Балетска претстава на годината 2018 - Ана Каренина (МОБ) Интернационален успех на годината 2018 - Џијан Емин Маестро на годината 2018 - Дино Имери Награда за трајни музички вредности - Мики Јовановски Џафер Спортски подвиг на годината - Марко Пејчиноски Најпопуларен фото модел - Вера Мештеровиќ Спортист легенда - Перо Антиќ Најпопуларен балкански хит - Петар Грашо – Ако те питају Концерт на годината 2018 - Влатко Стефановски во Антички театар Охрид Албум на годината 2018 - Влатко Стефановски – Мајчин јазик Театарска претстава на годината 2018 - Еден месец на село – МНТ Актерка на годината 2018 - Ирена Ристиќ ТВ забавна сатирична емисија 2018 - Фчерашни новости Најпопуларен плех оркестар 2018 - Џамбо Агушев Најпопуларен ТВ Проект 2018 - Преспав – ОХО ТВ Актер на годината 2018 - Горан Стојановски Млад ТВ актер - Дритон Вејсели Награда за животно дело - Милован Лане Гутовиќ Награда за трајни музички вредности - Бора Ѓорѓевиќ Најпопуларен хор на годината 2018 - Академски Хор Мирче Ацев Продуцент на годината 2018 - Лазар Цветковски Пеач на годината 2018 - Влатко Лозаноски Хит на годината 2018 - Влатко Лозаноски – Јако Јако Група на годината 2018 - 
Превод / Translation  

почеток 

skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk

26.фев.2019

Најтажниот момент на Златна Бубамара: „Се изгоре од животот како црна пеперутка"

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/1c290074-5c16-4e57-b52f-d98161752705&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media skopjeinfo.mk / skopjeinfo.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section Skopje etc. 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Најтажниот момент на Златна Бубамара: „Се изгоре од животот како црна пеперутка"  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription По 22. пат се одржа „Златна Бубамара на популарноста“, а најтажниот момент му припадна на Игор Џамбазов. Тој се потсети на Влатко Илиевски, Ванчо Петрушевски, Мите Гроздановски и Горан Стефановски, а од публиката наместо минута молк, добија минута аплауз. На видеото тој момент е од 14:20 минута. 
Превод / Translation  

почеток 

faktor.mk / faktor.mk

05.јан.2019

Фото: Како наши познати актери се санкаат во Крушево

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/d839ea60-cc59-4db2-afd3-d4cc417fe376&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media faktor.mk / faktor.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.јан.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Фото: Како наши познати актери се санкаат во Крушево 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Снег има речиси во цела држава, а најмногу на планините. Во преубавото Крушево се актерите Сашко Коцев и Драган Спасов-Дац со продуцентот Александар Митевски. Со нив е и сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ. Тој на својот Фејсбук профил објави фотка од ноќното санкање. 
Превод / Translation  

почеток 

faktor.mk / faktor.mk

22.фев.2019

Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/47699c03-0635-3196-bc22-2bdeceb7dea4&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media faktor.mk / faktor.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Фчерашни новости со хет-трик на „Златна бубамара на популарноста“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Фчерашни новости по трет пат ги освоија симпатиите на публиката и се закитија со златна бубамара за ТВ забавно-сатирична емисија за 2018 година. И додека екипата ги собира впечатоците од „Златна бубамара на популарноста“, во новата епизода ќе може да погледнеме: -Во каква акција се впуштија овојпат Алфа и Буби; - Експертиза на Путец за случувањата во земјата; - Фчерашни на терен дознаваат каква е атмосферата во јавниот сообраќај Недела, 19:30 часот на Канал 5 телевизија. Бидете таму. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

05.фев.2019

Дали од утре ќе има карти за Златна бубамара?

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/6a0cff72-f520-4b83-bd88-accb1d350c4d&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Дали од утре ќе има карти за Златна бубамара? 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Преку Мк Тикетс и Југотон од утре, точно во 12 часот, ќе бидат пуштени во продажба билетите за „Златна Бубамара“. Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП-арената „Борис Трајковски“. Ова е 22. издание на Бубамарата. Од тимот на Бубамара потсетуваат: „Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на манифестацијата“. Па велат да се предадеме на музика, смеа и работа, откако се оддадовме на – на лажење, крадење и неверства. „Како народ што си го бара своето, ќе ве чекаме со камшик и шик – пик – миг , па заедно со игра, песна и насмевки да ги поздравиме нашите најголеми уметници. Ве молиме – немојте да бојкотирате, блокирате, манипулирате или да бегате – за сите вас има по едно „седиште“ во седиштето на „Златна бубамара на популарноста“. Од нас добивте 22 години – па кој ви има дадено повеќе?- стои во соопштението на тимот кој работи на манифестацијата. Отруени граѓани, да се предадеме! Во продажба билетите за „Златна бубамара“ 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

19.фев.2019

ПОЧИТУВАНИ ЗЛАТНА БУБА МАРА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЌЕ ДОБИЕ.....

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/3c21fb25-b574-46d2-ad3b-16cfa2ccb9a9&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ПОЧИТУВАНИ ЗЛАТНА БУБА МАРА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЌЕ ДОБИЕ..... 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription На 22 издание на „Златна бубамара на популарноста“ композиторот Григор Копров ќе ја добие наградата за животно дело . Тој наградата ја добива за 45 години успешна творечка дејност, велат организаторите на манифестацијата.„Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите копозиции низ годините станаа евергрини“, велат од тимот на „Бубамара“. Во својата долга кариера, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „Ти волиш опет неког“ и „Опростимо свима“, во 1993 година. Соработувал со Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проески, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева и многу други. Три пати негова песна ја претставуваше Македонија на Евросонг: „Не зоро зоро“ на Владо Јаневски, „Мојот свет“ на Каролина Гочева и „Русинка“ на Влатко Илиевски, а еднаш беше автор и на песна на Црна Гора – „Заувјек волим те“ на Стефан Филиповиќ. Тој веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, кој го основаше самиот. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

20.фев.2019

За кого Народот бара златна буба мара? Забава

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/ed6247db-6e6e-35c6-bea2-82ec529165fc&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 20.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title За кого Народот бара златна буба мара? Забава 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription За 21 февруари е закажано годинашното издание на „Златна бубамара на популарноста“, што ја организира радио „Бубамара“ актерот и шоумен Игор Џамбазов се сети на времето кога доби награда на оваа музичко-хумористична манифестација. Тој на „Инстаграм“ сподели стара слика со „бубамарата“ што ја доби во 2016 година.„Сеќавање 2016, Златна бубамара’ за трајни вредности“, напиша Игор покрај фотографијата .направена пред три години. Неговите фанови и сега му честитаа за наградата, а некои му порачаа дека сега треба да добие нова „Бубамара“, овој пат за улогата во хумористичната серија „Преспав“ 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

23.фев.2019

Влатко Стефановски со својот син за македонска МАГИЈА на сцената на Бубамара!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/adb8d099-50b9-4b32-b5e9-e5f7c5ef2ab0&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Влатко Стефановски со својот син за македонска МАГИЈА на сцената на Бубамара! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription За Влатко Стефановски не е потребно да се трошат премногу зборови. Човекот едноставно не е од оваа планета или од ова време. Тоа оддамна го знаеме, но добрата вест е дека и неговиот син тргна по стапките на големиот музичар. Ова е нивниот заеднички настап на „Златна Бубамара“, придружувани од хорот „Мирче Ацев“ и „Танец“. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

23.фев.2019

Се моли Мира Дизел да се јави на бензиска, а роднините во Антикорупциска

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/bd96a3c6-895d-4a44-a768-b8c44c5533c6&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Се моли Мира Дизел да се јави на бензиска, а роднините во Антикорупциска 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Како и секоја година, смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“. Непотизмот и вработувањата на цели семејства на функционери од СДСМ беа топ тема на завчерашната манифестација која се одржа во скопската сала „Борис Трајковски“, а пак вечерва премиерно се емитува на Канал 5 Познатиот македонски актер Сашко Коцев се надмина себе си кога имитирајќи ги вработените во скопските маркети кога ги повикуваат своите колеги на „главна каса“, се обрати кон публиката: – Се моли Мира дизел да се јави на бензиска, а сите роднини во Антикорупциска – рече Коцев по што беше поздравен со бурен аплауз и смеење до солзи. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

24.фев.2019

ВИДЕО: Публиката во солзи - Сашко Коцев ги „утепа“ политичарите! Смешно

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/fa4e0a70-575b-4835-9b36-c6dc6052f4f2&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 24.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: Публиката во солзи - Сашко Коцев ги „утепа“ политичарите! Смешно 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription На 21.02 се одржа 22-рото издание на манифестацијата Златна Бубамара на Популарноста. Шлагот од македонскиот јавен живот беше собран во салата Борис Трајковски. Еуфорија, третирање на општествените проблеми низ призмата на хуморот и награди на најдобрите во изминатата година на чело со владетелот на сцената Сашко Коцев беше сервирано пред преполната сала. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

25.фев.2019

ВИДЕО: Сите појавувања на Сашко Коцев на „Златна бубамара“ 2019

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/083216f4-3433-4929-9f1a-ae0c7c00482e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Ostalo 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: Сите појавувања на Сашко Коцев на „Златна бубамара“ 2019 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription „Златна бубамара на популарноста“ одбележа 22 години, во преполна сала, со многу забава и артисти. Гостите, како и скеоја година си заминаа задоволно од понуденото во четири часовното шоу. Сепак и покрај фантастичните настапи на хорот „Мирче Ацев“, Влатко Стефановски, Бора Чорба и Игор Џамбазов, Џамбо Агушев итн., повторно ѕвезда на вечерта беше Сашко Коцев кој до солзи нја насмеа публиката. Погледнете ги неговите појавувања на сцената: 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

25.фев.2019

ВИДЕО: Фантастичниот скеч на „Фчерашни“ на Бубамара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/5d5c0f0d-70c8-466d-82d2-02a1e21eeb3b&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Ostalo 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ВИДЕО: Фантастичниот скеч на „Фчерашни“ на Бубамара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription „Фчерашни“ добија Златна бубамара на популарноста за најпопуларна емисија за 2018 година, а нивното кратк појавување на сцената ќе се памети долго. 
Превод / Translation  

почеток 

ZaSe.mk / ZaSe.mk

25.фев.2019

Златна бубамара- „Неговиот говор не го остави никого рамнодушен“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/f77abfcb-e332-40f4-851b-703e4fe9f434&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ZaSe.mk / ZaSe.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Ostalo 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара- „Неговиот говор не го остави никого рамнодушен“  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Пеце Талески извршниот директор на ОХО , со својот емотивен настап не остави никој рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста. Имено, за време на примањето на наградата за хит серијата „Преспав“, Талески рече дека го сменил имиџот и ја скратил косата, затоа што неговата сопруга ја примила втората хемотерапија. Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз. Пеце ги замоли сите жени да прават редовни прегледи за канцер на дојка, бидејќи болеста зема голем замав. 
Превод / Translation  

почеток 

radiomof.mk / radiomof.mk

31.јан.2019

Влезниците за „Златна бубамара 2019“ во продажба од 6 февруари

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b6eb9bb0-9c65-4cb4-b630-78dbe3f3c25d&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media radiomof.mk / radiomof.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 31.јан.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Влезниците за „Златна бубамара 2019“ во продажба од 6 февруари 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Влезниците за претстојното, 22. по ред издание на популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“ [1] ќе бидат пуштени во продажба на 6 февруари (среда) во 12.00 часот напладне, преку продажната мрежа на „МК Тикетс“, соопштија организаторите. [2] [3] Под мотото „Да се предадеме“, годинашната манифестација ќе се одржи на [4] 21 февруари во арената „Борис Трајковски“. Подготовките се веќе во полн ек, подготвена е и бината, а како и секогаш, сценариото останува јавна тајна до самиот ден на одржувањето. „Нè очекува незаборавен музички спектакл на 21 февруари. Од нас добивте 22 години – па кој Ви има дадено повеќе?“, напиша првиот човек на „Бубамара“, Ранко Петровиќ, споделувајќи фотографија од еден од состаноците со екипата што работи на настанот, а што ни подготвиле за ова 22. издание ќе дознаеме следниот месец. 
Превод / Translation  

почеток 

brif.mk / brif.mk

07.фев.2019

Картите за Буба Мара продадени за 90 минути

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/8e8db580-ffda-4688-ae41-ddfaf46db1fe&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media brif.mk / brif.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 07.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Картите за Буба Мара продадени за 90 минути 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Картите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути, соопштија од Радио Буба Мара. На он-лајн сервисот за продажба на карти имали повеќе од 14.000 побарувања во минута. Организаторот вели дека ќе се обиде во текот на наредната недела да обезбеди уште една помала количина на карти. Слоганот на годинашното 22 издание на Златна Буба Мара на популарноста е „Од нас добивте 22 години, па кој ви има дадено повеќе?!“. Настанот ќе биде на 21 февруари во ВИП Арената Борис Трајковски во Скопје. 
Превод / Translation  

почеток 

ohridpress.mk / ohridpress.mk

22.фев.2019

Малиот херој Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ – Догодина имам нова цел, ќе пливам за децата со ретки болести

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/eff69f11-ebb8-319c-a39c-f4988c43114f&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media ohridpress.mk / ohridpress.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Makedonija 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Малиот херој Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ – Догодина имам нова цел, ќе пливам за децата со ретки болести 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Публиката во салата „Борис Трајковски“ во Скопје синоќа на нозе му аплаудираше на 12-годишниот Марко Пејчиновски од Охрид кој доби „Златна бубамара“ за спортски подвиг. Минатата година Марко направи вистински подвиг и со инфаркт на нозете исплива 30 километри во водите на Охридското Езеро, со што стана и најмладиот маратонец на кој тоа му успеа. – Догодина имам нова цел. Ќе пливам за децата со ретки болести. Со ваша помош ќе успеам, порача Марко од сцената. Манифестацијата „Златна бубамара“ е една од најпопуларните забавни манифестации во државата и е во организација на Радио Бубамара од Скопје. (Крај) 
Превод / Translation  

почеток 

delcevodenes.com.mk / delcevodenes.com.mk

23.фев.2019

Сашко Коцев легендарен на Златна Бубамара и оваа година: Премиерот ми се јави

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/7b19e682-1964-4126-951b-3547a2b88f12&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media delcevodenes.com.mk / delcevodenes.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев легендарен на Златна Бубамара и оваа година: Премиерот ми се јави 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Оваа година беше најтешко за картите на Златна Бубамара. Не знам кого ќе соберат, има ли пресуда, ќе го однесат ли, ќе излезе ли, ќе дојде, нема ли да дојде, таму ли е, на капија ќе ги дадат картите. Ние кога даваме карти анамнеза му даваме. Да не има случајно некоја швалерка, може ќе дојде да го соберат од сред Бубамара. А бе за главниот на државата, за премиерот немаше карти. Ми се јавува: Ало дека си бе Саше. Зашто ми се јавувате господине. За карти вели премиерот. Немојте да ми кажете дека ви фалат 81 карта. Не, не обезбедени се, 8 ми фалат, вели Сашко Коцев и при што ја насмеа публиката на Златна Бубамара. За да не ви раскажуваме, погледнете го легендарниот и неповторлив Сашко Коцев на Златна Бубамара. 
Превод / Translation  

почеток 

fashionel.mk / fashionel.mk

05.фев.2019

Златна Бубамара 2019: Да се предадеме!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/b40874b1-7bd7-4cf6-8f8e-5a77e7b51024&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media fashionel.mk / fashionel.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна Бубамара 2019: Да се предадеме!  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription „Златна бубамара на популарноста“ е еден од настаните со најголема традиција кај нас. Најавата за претстојното 22. издание е веќе пуштена, а ние ви ја пренесуваме во целост: „Драги наши ОТРУЕНИ и ЗАПОСТАВЕНИ граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА Време е ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ! – на музика, смеа и работа Откако се ОДДАДОВМЕ – на лажење, крадење и НЕВЕРСТВА... Ова е можност за просветлување и ВОСКРЕСНУВАЊЕ НА НАДЕЖТА Како народ што си го бара своето, ќе Ве чекаме со камшик и Шик – пик – миг, па заедно со игра, песна и насмевки да ги поздравиме нашите најголеми уметници. Ве молиме – немојте да бојкотирате, блокирате, манипулирате или да бегате – за сите вас има по едно „седиште" во СЕДИШТЕТО НА ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА. Од нас добивте 22 години – па кој Ви има дадено повеќе? ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ -НА СМЕА,МУЗИКА, МУДРОСТ И РАБОТА!“ Настанот ќе се одржи во ВИП Арената „Борис Трајковски“ на 21 февруари 2019. Билетите ќе бидат пуштени во продажба преку Мк Тикетс и Југотон од утре! 
Превод / Translation  

почеток 

fashionel.mk / fashionel.mk

19.фев.2019

Бубамара за животно дело за Григор Копров

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/08cb0ea2-2850-49ae-879f-660c3b27a34a&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media fashionel.mk / fashionel.mk 
Опсег / Reach Локален / Local 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Бубамара за животно дело за Григор Копров 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Награда за животно дело на 22. Златна бубамара на популарноста добива композиторот Григор Копров. Во својата 45-годишна творечка дејност, Григор Копров ги допре врвовите на музичката уметност. Во неговите композиции на волшебен начин се испреплетуваат македонското фолклорно творештво и современите музички трендови. Неговите композиции на невeројатно лесен начин допираат до интимата на слушателите, предизвикувајќи неоткриени емоции кај секој што ги слуша. Затоа, најголемиот број од неговите копозиции низ годините станаа евергрин или се обнародија. Помалку познати податоци: -Во 1973 година, Копров како пејач снимил сингл-плоча, на која ги пее своите две песни „Ти волиш опет неког" и „Опростимо свима". -Автор е и на првата песна„Една надеж" на „Бјело Дугме" во 1974 година, која била изведена на Скопски фестивал. -Како композитор соработувал со: Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проевски, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, Силви бенд, Каролина Гочева, Марјан Стојановски, Андријана Јаневска, Дуле и Коки... -Негова е музиката за хитовите: „Лео", „Сребрени улици", „Лидуду", „Анушка", „Усни на усни", „Излажи ме уште еднаш", „Црно тиквешко", „Колку треба да се плати", „Сонце во твоите руси коси"... -Во фолк-музиката остануваат незаборавни неговите мелодии: „Дајте ми ја", „Запри дожду", „Во црно вино утеха нема", „Ино моме веселино", „Една ѕвезда, една солза"... -Копров три пати со своја композиција ја претставуваше Република Македонија на Евросонг („Не зори зоро" со Владо Јаневски, „Мојот свет" со Каролина Гочева и „Русинка" со Влатко Илиевски), а еднаш и Црна Гора („Заувјек волим те" со Стефан Филиповиќ) -Веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест-охридски трубадури“ Инаку 22-то издание на „Златна бубамара“ ќе се одржи на 21. февруари во ВИП Арената „Борис Трајковски“. 
Превод / Translation  

почеток 

popularno.mk / popularno.mk

07.фев.2019

Билетите за Златна Бубамара продадени за 90 минути

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/f18e866c-91a1-4f1b-88b5-461ca40863da&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media popularno.mk / popularno.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 07.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Билетите за Златна Бубамара продадени за 90 минути 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Билетите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути. Поради големиот интерес за билети и повеќе од 14000 побарувања во минута преку он-лајн сервисот, билетите беа продадени во рекордно време. Организаторот ќе се обиде во текот на наредната недела да обезбеди уште една помала количина на билети за сите љубители на вистинските вредности и добрата забава. Во изминатите 2 месеца се подготвува манифестацијата на која ќе учествуваат нашите најголеми уметници. Слоганот за ова 22 издание е: Од нас добивте 22 години, па кој ви има дадено повеќе?! 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

08.фев.2019

Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/fbaade99-424a-497a-a522-891c2c35cbe6&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 08.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Таа е фатална жена која плени со својата појава, харизма, сексапил, а тешко кој припадник на посилниот пол би ги негирал овие епитети за дама како хрватската пејачка и српска снаа Северина Којиќ. Еден од нив е и нашиот шоумен Игор Џамбазов, кој уште еднаш јавно и поласка на пејачката. Имено, во пресрет на годинешната манифестација „Златна бубамара“ која традиционално се одржува секоја година во месец февруари, Џамбазов се присети на нивната средба на сцена пред неколку години. фото:инсатграм/северина Во 2014 година Северина беше гостинка на „Бубамара“,каде и беа доделени неколку награди: концерт на годината, албум на годината и пејачка на годината. Улогата да и ја додели статката, тогаш му припадна на Игор, кој клекна пред неа, а пак со Сашко Коцев се натпреваруваа кој повеќе ќе ја бакне славната и секси Севе. фото:игорџамбазов/инсатграм Игор беше победникот со три бакнежи. Сега, во очи на новата „Бубамара“, Игор ја сподели токму фотографијата кога клечи пред Севе, но овој пат не посака да ја бакне, туку има понуда до неа да се разведе за него од нејзиниот сопруг . -Севе, ќе се разведеш ли за мене? – ја прозва преку храбро прашење. Дали и годинава можеби ќе ги видиме Северина и Игор на истата сцена, а одговорот на понудата ќе биде јавен – останува да видиме Links 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

19.фев.2019

Златна бубамара на популарноста 2019“ на 21 февруари

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/5bf7a0e4-e266-404b-804c-93b135a46211&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 19.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара на популарноста 2019“ на 21 февруари 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Манифестација се одржува на 21 февруари во ВИП арената „Борис Трајковски“. Ова е 22 издание на Бубамарата. Од тимот на Бубамара потсетуваат: „Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на манифестацијата“. Па велат да се предадеме, на музика, смеа и работа, откако се оддадовме на – на лажење, крадење и неверства. „Како народ што си го бара своето, ќе ве чекаме со камшик и шик – пик – миг, па заедно со игра, песна и насмевки да ги поздравиме нашите најголеми уметници. Ве молиме – немојте да бојкотирате, блокирате, манипулирате или да бегате – за сите вас има по едно „седиште“ во седиштето на Златна бубамара на популарноста. 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

25.фев.2019

Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/82b4c2f0-1934-4313-9cd7-4586ee7305a9&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на годинешната Златна Буба Мара на популарноста 2019. Тој на оваа тема испеа и песна, по која публиката громогласно аплаудираше и скандираше. „Од Влада имаат само едно пенкало, сите нарачки тоа ги потпишало. Референдум, изборни кампањи, тендери, договори. За да може лесно да се дише, Устав се отвори.“ Песната можете да ја слушнете на видеото во продолжение, од 26:54 минута. 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

25.фев.2019

Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/c03e9e06-15bc-42c0-8f54-be79372ebd1d&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Изумите на власта беа мета за потсмев на „Златна бубамара“  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Бидејќи годинава се измислија многу работи, се измисли и Фонд за иновации и ние решивме да аплицираме таму како тим на Златна буба мара со еден изум кој се вика „смарт кант“, ова го вели актерот Сашко Коцев за време на својот скеч на овогодинешната „Златна бубамара“ на популарноста. -Овој „смарт кант“ е фотелја која е направена на принципот „јас ли зборам, канта ли тропа“, базирана е на таа платформа, нарачани се 120 нови. Ова е една мултифункционална фотелја изработени од телешка кожа, знаете колку е тазе ова? Нема да ти го запоти задникот, нема да викаат леле задникот го испотивме. Толку е тазе кожата, што кравата уште мука по телето и го бара, толку се тазе направени, раскажува Коцев. Тој додава дека оваа душече од телешка кожа е мемори задник, ти го памети, можеш и по 15 години да дојдеш и те памети таа. Целата пародија на Коцев за власта погледнете ја од 27:09 минута се до 32:50. 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

26.фев.2019

Талат од „Преспав“ реши да се жени: Изборот голем, ама понудата зафатена

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/a698fb07-79a9-4525-be0b-6009c14d2c48&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 3.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Талат од „Преспав“ реши да се жени: Изборот голем, ама понудата зафатена 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Талат од „Преспав“ реши да се жени Па минатиот викенд киниса од Џепчиште „директ драјв“ за Скопје, да бара невеста. „Да најде нусе, за да го носи на татко да го види, дали е добро за у куќа“ До душа, прво беше по награда на „Златна Бубамара“, па потоа тргна невеста да бара! Горе, доле, лево десно, низ главниот град, гледаше, се распрашуваше, се’ додека не налета на некои луѓе кои го упатија во хотелот „Александар Палас“. Нееее не за да ја капариса салата, никако Па свадбата ќе биде у Џепчиште у двор, а не у некојси таму (х)отел. Па ако треба да е у (х)отел, Талат си го има „Преспав“! Во посочениот хотел се одржуваше 9-тиот „Саем за венчавки“, па затоа Талат сакаше да ја искористи убавата можност да одбере невеста за себе. Чисто онака, да види прво како ќе му прилега, па ако е „пасент“, после може да ја носи дома на бендисување. И навистина, изборот голем Не голем, огромен Поооооо Невести колку да сакаш И сите убави, нашминкани, дотерани, со фризури, во различни раскошни венчаници Да ти е мерак да ги гледаш. И мижеечки да бираш, ќе одбереш, без да згрешиш Арно ама, голем избор – голем проблем за Талат! Изборот голем, ама понудата зафатена! Која и да ја погледне, на која мерак и да има, кај и да фрли око – зафатено! Сите познати, ама слободна ни една нема! Пејачката Викторија Лоба – во долга врска Водителката Милена Станковска веќе мажена и со дете Пејачката и водителка Јана Бурчевска – исто така Зои Блаж дошла сосе „маж“ Единствена слободна што на Талат му западна за око моделот и мисица Емилија Димитриевска, ама, кај неа пак проблем: Ем самата тренира бокс, ем близок пријател и е Жан Клод ван Дам, па сега ти види Талат дали е за зимање за жена? Дали од неа ќе јадеш манџа или ќотек? И така врти-сучи, Талат реши да го одложи изборот на невеста За подобри времиња! И таман да си оди назад дома за Џепчиште, кога наместо тој да бендиса невеста, го бендисаа него за зет! До душа само за на модната писта, ама после тоа кој да знае Па така Талат од „Преспав“ стана најпосакуваниот младоженец на саемот. Модерна фризура, костум по мерка, китенка на реверот и Дритон Вејсели за час е подготвен да биде зет за пет Или зет како мед! И после Талат немало да го фалат! 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

27.фев.2019

Нема рамнодушни на хуморот на Сашко Коцев, а еве кој познат ја насмеа неговата сопруга, па го сподели дури двапати

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/6448b4e6-9cec-4b9f-9ff0-798dcde683df&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 27.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Нема рамнодушни на хуморот на Сашко Коцев, а еве кој познат ја насмеа неговата сопруга, па го сподели дури двапати  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription За актерството и хуморот на Сашко Коцев се зборува често, а тоа е особено така по завршувањето на „Златна бубамара“, каде без него ништо не би било исто. Неговите шеги се прераскажуваат, имитираат, ама теко кој може да го долови оригиналот, бидејќи тој е еден и единствен – Сашко Коцев. „Златна бубамара“ беше сцената каде пред неколку години јавно пред публиката ја побара за сопруга својата сакана Смиљана со која сега ја имаат и малата Јоана. фото:златнабубамара Сашко и годинава беше маестрален на сцената, но Смиљана овој пат не ја видовме во публиката, барем не ја забележаа фото-објективите. Кога хуморот и смеата се во прашање, не се смневаме дека на Смиљана најголемата насмевка и е од Сашко и секако ќеркичката. фото:фејсбук Но, оној што успеа да ја изнасмее и да го сподели дури двапати на својот Фејсбук, е Новак Ѓоковиќ и неговата реакција по прашање на новинар. Насловот на реакцијата на Ноле е „најсмешното видео кое ќе го гледате цел ден“, а очигледно на Смиљана и го украде вниманието и ја развесели. Сепак, кога станува збор за приватноста, тие ретко објавуваат моменти од секојдневието пред будното око на јавноста. 
Превод / Translation  

почеток 

vistina.mk / vistina.mk

27.фев.2019

Таа ги имаше најдолгите нозе на годинешнава „Златна бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/7b4d6aa9-fdc9-48ec-84a6-c542f054c774&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media vistina.mk / vistina.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 27.фев.2019 
Рубрика / Section Megafon 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Таа ги имаше најдолгите нозе на годинешнава „Златна бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription 22. издание на „Златна бубамара на популарноста“ и овој пат ги собра естрадните лица, политичарите, актерите, пејачите, новинарите И на сцената и во публиката. На најголемото стенд ап шоу што низ смеа, сатира и хумор проследени со музика ги сумира врвните достигнувања во изминатата година и овој пат беа доделени дзузина награди. Од откритие на годината до животно дело Поеќето заслужено, а некои до душа и без покритие, ама Меѓу наградените и таа Сопственичката на најдолгите и најубави нозе на годинешната „Златна бубамара 2019“! Манекенка, модел, бивша мисица, со статус разведена, мајка на две деца Дама во вистинска смисла на зборот и по стас и по однесување, во години на зрелост и изглед на тинејџерка. Ем додели, ем доби награда на Перо Антиќ му ја врачи бубамарата за спортска легенда, нејзе и ја дадоа за најпопуларен фото модел на годината. Можеби и не е откритие нејзиниот изглед, зашто оддамна е познато дека Вера Мештеровиќ е „бомба“, ама она што ја истакна и издвои од другите на вечерта на „бубамарите“ беа разголените долги нозе. Ионака со кошаркарска висина, Вера покажа како изглед да си госпоѓа или госпоѓица, со „нога уз врат“! Атрактивна, згодна, привлечна, пожелна, секси таа вечер немаше (вистински) маж што изгледот на Вера не го тера на „грев и афера“ Ако,воопшто е грев да му се допаѓа или да биде со вака згодна дама! За гардеробата, стајлингот, шминката, фризурата Тоа ќе му го оставиме на некој што тоа му е работа и повеќе го интересира како најпопуларниот топ модел на годината изгледа облечена, отколку да речеме, соблечена! Ние само да потсетиме дека сопственичката на најдолгите нозе на годинешната „Бубамара“ подеднакво изгледа секси и кога е само по чаршафи! 
Превод / Translation  

почеток 

aktuelno24.com.mk / aktuelno24.com.mk

24.фев.2019

Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/817da2b4-4a28-4a3e-9a13-c05559f2200a&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media aktuelno24.com.mk / aktuelno24.com.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 24.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев на Бубамара: Се моли Мира Дизел да се јави на бензинска 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Смеење до солзи, аплаузи, критики кон власта и на годинешната манифестација „Златна бубамара на попопуларноста“. Непотизмот и вработувањата на цели семејства на функионери од СДСМ беа топ тема на заверашната манифестација која се одржа во скопската сала „Борис Трајковски“, а која пак вечерва премиерно се емитува на Канал 5 Познатиот македонски актер Сашко Коцев се надмина себе си кога имитирајќи ги вработените во скопските маркети кога ги повикуваат своите колеги на „главна каса“, се обрати кон публиката: – Се моли Мира дизел да се јави на бензиска, а сите роднини во Антикорупциска – рече Коцев по што беше поздравен со бурен аплауз и смеење до солзи. 
Превод / Translation  

почеток 

sreka.mk / sreka.mk

22.фев.2019

Младиот Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ испраќајќи силна порака за подигнување на свеста за ретките болести!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/f2804fbf-ed92-46af-9d31-8050f1346b2d&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media sreka.mk / sreka.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Младиот Марко Пејчиноски доби награда на „Златна Бубамара“ испраќајќи силна порака за подигнување на свеста за ретките болести! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Публиката во салата „Борис Трајковски“ во Скопје синоќа на нозе му аплаудираше на 12-годишниот Марко Пејчиновски од Охрид кој доби „Златна бубамара“ за спортски подвиг. 1. https://srekja.mk/category/sekojdnevie/novosti-i-nastani/ 2. https://srekja.mk/category/sekojdnevie/ Минатата година Марко направи вистински подвиг и со инфаркт на нозете исплива 30 километри во водите на Охридското Езеро, со што стана и најмладиот маратонец на кој тоа му успеа. – Догодина имам нова цел. Ќе пливам за децата со ретки болести. Со ваша помош ќе успеам, порача Марко од сцената. Манифестацијата „Златна бубамара“ е една од најпопуларните забавни манифестации во државата и е во организација на Радио Бубамара од Скопје. Links 
Превод / Translation  

почеток 

sreka.mk / sreka.mk

26.фев.2019

Златна Бубамара со нов рекорд на гледаност по вчерашната телевизиска премиера!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/d0f793c3-737f-4339-9068-b50dba8a4a8e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media sreka.mk / sreka.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна Бубамара со нов рекорд на гледаност по вчерашната телевизиска премиера!  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вчерашната премиера на Златна Бубамара на популарноста ги сруши сите рекорди на гледаност. По барање на нашите гледачи во странство ексклузивно на YouTube каналот на Radio Bubamara 105,2 можете да ги погледнете сите делови од ЗлатнаБубаМара  
Превод / Translation  

почеток 

sreka.mk / sreka.mk

26.фев.2019

Погледнете како изгледаше маестралната изведба на Влатко Стефановски со неговиот син на „Златна Бубамара“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/b556d959-36c9-4f96-b379-b2a7e41dfb5e&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media sreka.mk / sreka.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Погледнете како изгледаше маестралната изведба на Влатко Стефановски со неговиот син на „Златна Бубамара“!  
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Влатко Стефановски доби „Златна Бубамара“ за неговиот албум насловен како „Мајчин јазик“. На сцената се појави заедно со неговиот син Јан. Погледнете како изгледаше изведбата на песната „Учи ме мајко, карај ме“ на нашиот виртуоз. 
Превод / Translation  

почеток 

friday.mk / friday.mk

25.фев.2019

Сашко Коцев изгледаше ТОП на Бубамара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/63e820c2-5b01-42ce-838c-c6d82230617a&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media friday.mk / friday.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев изгледаше ТОП на Бубамара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вчера се одржа 22 издание на македонските “Оскари” односно Бубамара. Настан кој сите го чекаме секоја година со огромно нетрпение пред се поради Сашко Коцев. Да човекот е македонскиот Кевин Харт, македонскиот Џими Фалон, но е сепка уникатен и единствен. Гледајќи го вчера како ја водеше манифестацијата која може да имаше мала криза по минатиот настан, човекот беше врв. А и изгледаше светски, нималку поразлично од оскарите. Облечен во смокинг на Сињори Сашко Коцев го донесе Холивудскиот изглед во 
Превод / Translation  

почеток 

sdk.mk / sdk.mk

21.фев.2019

И ДВАТА ХОРА НА ЗЛАТНА БУБАМАРА ВО ЧЕСТ НА СОПРУГАТА И БРАТОТ

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/ffe0b65f-3531-4311-a386-04c7da6647a7&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media sdk.mk / sdk.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title И ДВАТА ХОРА НА ЗЛАТНА БУБАМАРА ВО ЧЕСТ НА СОПРУГАТА И БРАТОТ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Стефановски од сцената им се заблагодари на неговата сопруга Гордана, и на неговиот брат, драматургот Горан Стефановски, кои починаа во период од една година (Фото: СДК.МК) Светскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски ја воодушеви публиката на Златна бубамара на популарноста, со изведбата на македонската песна „Учи ме мајко“ заедно со хоровите на Ансамблот за народни песни и ора „Танец“ и на Културно уметничкото друштво „Мирче Ацев“. Гитарскиот мајстор, омилен на светската и македонската публика на сцената на тапани придружуваше неговиот син, Јан. Стефановски од сцената им се заблагодари на неговата сопруга Гордана, и на неговиот брат, драматургот Горан Стефановски, кои починаа во период од една година. [2] Публиката во салата си стави маски против загадување, во духот на годинашниот слоган на Златна бубамара на популарноста (Фото: К. Попов) Полна е салата во ВИП арената „Борис Трајковски“ со политичари, уметници, актери, пејачи, спортисти за 22-то издание на забавната манифестација во организација на Радио Бубамара и Ранко Петровиќ. Како и изминативе години, водител е актерот Сашко Коцев, а награди се доделуваат во над 20 категории. Меѓу музичарите настапи и хрватскиот пејач Петар Грашо, кој изведе негова песна како и големиот хит „Цесарица“ на Оливер Драгоевиќ. Ветеранот на македонската музичка сцена Мики Јовановски-Џафер ја доби наградата за трајни музички вредности, а композиторот Григор Копров доби награда за животно дело. SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се 
Превод / Translation  

почеток 

slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk

05.фев.2019

Мики Јовановски Џафер добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/fd649977-1c3e-4e35-912f-3b099e15eb55&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Мики Јовановски Џафер добитник на наградата за трајни музички вредности на Златна бубамара 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription На ова 22. издание со наградата за „трајни музички вредности” ќе се закити нашиот популарен поп-рок пејач Мики Јовановски-Џафер. 05/02/2019 [1] Во очекување на најновото издание на најпопуларната манифестација Златна бубамара на популарноста, сценариото се чува во најстрога тајност, иако за организаторите е јасно дека тоа е „јавна тајна“. Годинашната „Златна бубамара на популарноста“ ќе се одржи под слоганот „Да се предадеме на музика,забава и смеење – откако се одадовме, на лажење, крадење и неверства“. На ова 22. издание со наградата за „трајни музички вредности” ќе се закити нашиот популарен поп-рок пејач Мики Јовановски-Џафер. Оваа престижна награда е всушност потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски-Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и рок-музиката, „Лага и измама“, „Под Пелистер“, „Одам на југ“, „Мики мој“ и незаборавната „Сонце за три света“ влезе во историја на македонската музичка сцена. Билетите за нашата најпопуларна и најочекувана манифестација Златна бубамара на популарноста ќе бидат пуштени во продажба утре 06.2.2019 (среда) во точно 12 часот преку www .mktickets.mk и во Југотон после 14 
Превод / Translation  

почеток 

slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk

07.фев.2019

Билетите за Златна Бубамара распродадени за 90 минути

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/0d56a118-72ac-41cb-9d2d-8c5ab030584c&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media slobodenpecat.mk / slobodenpecat.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 07.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Билетите за Златна Бубамара распродадени за 90 минути 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Организаторот ќе се обиде во текот на наредната недела да обезбеди уште една помала количина на билети за сите љубители на вистинските вредности и добрата забава. 07/02/2019 [1] Билетите за најголемиот музички и културен настан Златна Бубамара на Популарноста, вчера беа распродадени за само 90 минути. Поради големиот интерес за билети и повеќе од 14000 побарувања во минута преку он-лајн сервисот, билетите беа продадени во рекордно време. Организаторот ќе се обиде во текот на наредната недела да обезбеди уште една помала количина на билети за сите љубители на вистинските вредности и добрата забава. Во изминатите 2 месеца се подготвува манифестрацијата на која ќе учествуваат нашите најголеми уметници. Слоганот за ова 22 издание е: Од нас добивте 22 години, па кој ви има дадено повеќе?! Златна Бубамара на Популарноста 21.Февруари ВИП АРЕНА БОРИС 
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

18.фев.2019

КЛЕКНАТ НА КОЛЕНА:Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/2a6c76de-18e8-44de-a8e0-25ed4a54f6dd&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 18.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title КЛЕКНАТ НА КОЛЕНА:Игор Џамбазов со неочекувана понуда за Северина 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Таа е фатална жена која плени со својата појава, харизма, сексапил, а тешко кој припадник на посилниот пол би ги негирал овие епитети за дама како хрватската пејачка и српска снаа Северина Којиќ. Еден од нив е и нашиот шоумен Игор Џамбазов, кој уште еднаш јавно и поласка на пејачката. Имено, во пресрет на годинешната манифестација „Златна бубамара“ која традиционално се одржува секоја година во месец февруари, Џамбазов се присети на нивната средба на сцена пред неколку години. Во 2014 година Северина беше гостинка на „Бубамара“,каде и беа доделени неколку награди: концерт на годината, албум на годината и пејачка на годината. Улогата да и ја додели статката, тогаш му припадна на Игор, кој клекна пред неа, а пак со Сашко Коцев се натпреваруваа кој повеќе ќе ја бакне славната и секси Севе. Игор беше победникот со три бакнежи. Сега, во очи на новата „Бубамара“, Игор ја сподели токму фотографијата кога клечи пред Севе, но овој пат не посака да ја бакне, туку има понуда до неа да се разведе за него од нејзиниот сопруг. -Севе, ќе се разведеш ли за мене? – ја прозва преку храбро прашење. Дали и годинава можеби ќе ги видиме Северина и Игор на истата сцена, а одговорот на понудата ќе биде јавен – останува да видиме  
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

22.фев.2019

НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/2f79c060-9ae0-42df-98ca-9ba4a67e0b91&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата – 2018 година, се одржа вчера во ВИП Арена Борис Трајковски во Скопје. Награда за детска престава 2018 – Земја во која не се стигнува (Театар за деца и младинци) Награда за животно дело 2018 – Григор Копров Музичко откритие на годината 2018 – Дупер Најпопуларна детска ТВ серија на годината 2018 – 5+ Фамилија Балетска претстава на годината 2018 – Ана Каренина (МОБ) Интернационален успех на годината 2018 – Џијан Емин Маестро на годината 2018 – Дино Имери Награда за трајни музички вредности – Мики Јовановски Џафер Спортски подвиг на годината – Марко Пејчиноски Најпопуларен фото модел – Вера Мештеровиќ Спортист легенда – Перо Антиќ Најпопуларен балкански хит – Петар Грашо – Ако те питају Концерт на годината 2018 – Влатко Стефановски во Антички театар Охрид Албум на годината 2018 – Влатко Стефановски – Мајчин јазик Театарска претстава на годината 2018 – Еден месец на село – МНТ Актерка на годината 2018 – Ирена Ристиќ ТВ забавна сатирична емисија 2018 – Фчерашни новости Најпопуларен плех оркестар 2018 – Џамбо Агушев Најпопуларен ТВ Проект 2018 – Преспав – ОХО ТВ Актер на годината 2018 – Горан Стојановски Млад ТВ актер – Дритон Вејсели Награда за животно дело – Милован Лане Гутовиќ Награда за трајни музички вредности – Бора Ѓорѓевиќ Најпопуларен хор на годината 2018 – Академски Хор Мирче Ацев Продуцент на годината 2018 – Лазар Цветковски Пеач на годината 2018 – Влатко Лозаноски Хит на годината 2018 – Влатко Лозаноски – Јако Јако Група на годината 2018 – 
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

25.фев.2019

НЕПОТИЗМОТ ГЛАВНА ТЕМА НА ГОДИНЕШНАТА ЗЛАТНА БУБАМАРА: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/9b56e495-f22a-4b74-8825-f9cb445b145d&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title НЕПОТИЗМОТ ГЛАВНА ТЕМА НА ГОДИНЕШНАТА ЗЛАТНА БУБАМАРА: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“. На скечот посветен на непотизмот, водителот Сашко Коцев говореше дека во Владата трошат многу време додека се поздравуваат роднините меѓу себеси. Пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, викана Дизел, стана мета на потсмев меѓу публиката. „Се моли Мира да се јави на главна бензиска. Се молат сите роднините да се јават во Антикорупциска“, рече Коцев. Овој дел можете да го погледнете во видеото во продолжение на минутажа 06:30-06:53. 
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

25.фев.2019

САШКО КОЦЕВ ЛЕГЕНДАРЕН НА ЗЛАТНА БУБА МАРА И ОВАА ГОДИНА: Премиерот ми се јави!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/61bd3708-e8a6-46b8-b039-9e25fd17a263&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 4.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title САШКО КОЦЕВ ЛЕГЕНДАРЕН НА ЗЛАТНА БУБА МАРА И ОВАА ГОДИНА: Премиерот ми се јави! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Оваа година беше најтешко за картите на Златна Бубамара. Не знам кого ќе соберат, има ли пресуда, ќе го однесат ли, ќе излезе ли, ќе дојде, нема ли да дојде, таму ли е, на капија ќе ги дадат картите. Ние кога даваме карти анамнеза му даваме. Да не има случајно некоја швалерка, може ќе дојде да го соберат од сред Бубамара. А бе за главниот на државата, за премиерот немаше карти. Ми се јавува: Ало дека си бе Саше. Зашто ми се јавувате господине. За карти вели премиерот. Немојте да ми кажете дека ви фалат 81 карта. Не, не обезбедени се, 8 ми фалат, вели Сашко Коцев и при што ја насмеа публиката на Златна Бубамара. За да не ви раскажуваме, погледнете го легендарниот и неповторлив Сашко Коцев на Златна Бубамара. На 21.02 се одржа 22-рото издание на манифестацијата Златна Бубамара на Популарноста. Шлагот од македонскиот јавен живот беше собран во салата Борис Трајковски. Еуфорија, третирање на општествените проблеми низ призмата на хуморот и награди на најдобрите во изминатата година на чело со владетелот на сцената Сашко Коцев беше сервирано пред преполната сала. Награда за спортски подвиг на годината доби младиот маратонец, 12-годишниот Марко Пејчиноски. Марко е новиот херој на охридското маратонско пливање, кој минатата година во екстремно неповолни услови, со силен ветер и бранови, го преплива Охридското Езеро, од Свети Наум до градското пристаниште. Награда за најпопуларен фото-модел доби Вера Мештеровиќ, првата мис на Македонија, која се појавува на спотот за новата песна „Нешто ме гони“ на српската група „Галија“. Бубамара за спортска легенда доби кошаркарот Перо Антиќ, и тоа легенда не само на изминатата година, туку на многу години наназад. Тој се простува од професионалното играње кошарка. Златна Бубамара за најпопуларен регионален хит доби гостинот од Хрватска Петар Грашо за песната „Ако те питају“. Со оваа песна Грашо веќе ја освои и хрватската награда „Цесарица“ за хит на 2018. Во фуриозно темпо, со поддршка на хорот на КУД „Танец“, со Дамир – бенд, со зурли и тапани и со Јан Стефановски, синот на Влатко на тапани, Влатко Стефановски ја изведе „Учи ме мајко, карај ме“, која заврши со громогласен и долготраен аплауз, од кој долго оддекнуваше ВИП-арената. На сцената и годинава се појавија Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски -Тино од тимот на театарот „Комедија“, познати и признати и по вонтеатарски стенд-ап ангажмани, и доделија награди во четири категории. ТВ-сатирична емисија на годината е Фчерашни Новости. Млад актер на годината е Дритон Вејсели, кој го игра рецепционерот Талат во „Преспав“. Атмосферата во салата, и онака добро загреана, експлодираше со настапот на блех-оркестарот на Џамбо Агушев. Каде е Џамбо, таму е и високоадреналинската забава. Поради тоа ненапишано правило, оркестарот Агушеви доби Златна Бубамара за најпопуларен блех- оркестар. Златната Бубамара на популарноста за трајни музички вредности ја доби Бора Ѓорѓевиќ, фронтменот на една од најпознатите српски и југословенски рок-групи „Рибља чорба“. Оспоруван и обожаван, политички контроверзен и музички супериоререн, Бора Чорба е една од најголемите ѕвезди на екс-ју сцената и автор на некои од најубавите и најиронични песни во обемната ју-рок антологија. Златната Бубамара за група на годината е доделена на Нокаут. 
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

25.фев.2019

САШКО КОЦЕВ ЈА ,,УTEПА” ВО ПОИМ МИРА ДИЗЕЛ: „Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/44c37afc-87bf-4483-b1fa-7c5eca88a5c6&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title САШКО КОЦЕВ ЈА ,,УTEПА” ВО ПОИМ МИРА ДИЗЕЛ: „Мира Дизел да се јави на бензинска, а нејзините роднини во Антикорупциска“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“. На скечот посветен на непотизмот, водителот Сашко Коцев говореше дека во Владата трошат многу време додека се поздравуваат роднините меѓу себеси. Пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, викана Дизел, стана мета на потсмев меѓу публиката. -Се моли Мира да се јави на главна бензиска. Се молат сите роднините да се јават во Антикорупциска, рече Коцев. Овој дел можете да го погледнете во видеото во продолжение на минутажа 06:30-06:53. 
Превод / Translation  

почеток 

infomax.mk / infomax.mk

25.фев.2019

ИМ ГО СКРШИ СРЦЕТО НА СИТЕ НА „ЗЛАТНА БУБАМАРА“:Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/5aed670a-3f97-4a4f-8826-b91f86972537&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media infomax.mk / infomax.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ИМ ГО СКРШИ СРЦЕТО НА СИТЕ НА „ЗЛАТНА БУБАМАРА“:Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Извршниот директор на ОХО, Пеце Талески, вечерва со својот емотивен настап не остана никого рамнодушен за време на доделувањето на наградите „Златна бубамара“ на популарноста. Имено, за време на примањето на наградата за хит серијата „Преспав“, Талески рече дека го сменил имиџот и ја скратил косата, затоа што неговата сопруга ја примила втората хемотеpапија. Талески едвај успеа да ги задржи солзите, а дел од женската публика стана и го поздрави со громогласен аплауз. Пеце ги замоли сите жени да прават редовни прегледи за канцеp на дојка, бидејќи болеcта зема голем замав. 
Превод / Translation  

почеток 

Markkukulele.mk / Markkukulele.mk

22.фев.2019

НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/c25e881b-8e54-45f5-a5db-14391db84dc0&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media Markkukulele.mk / Markkukulele.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title НАСТАН НА ГОДИНАТА: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Најголемото шоу што ги сумира, низ смеа, сатира и музика, врвните достигнувања на минатата – 2018 година, оваа година се одржа во “ВИП” Арената “Борис Трајковски” во Скопје. Награда за детска престава 2018 – Земја во која не се стигнува (Театар за деца и младинци) Награда за животно дело 2018 – Григор Копров Музичко откритие на годината 2018 – Дупер Најпопуларна детска ТВ серија на годината 2018 – 5+ Фамилија Балетска претстава на годината 2018 – Ана Каренина (МОБ) Интернационален успех на годината 2018 – Џијан Емин Маестро на годината 2018 – Дино Имери Награда за трајни музички вредности – Мики Јовановски Џафер Спортски подвиг на годината – Марко Пејчиноски Најпопуларен фото модел – Вера Мештеровиќ Спортист легенда – Перо Антиќ Најпопуларен балкански хит – Петар Грашо – Ако те питају Концерт на годината 2018 – Влатко Стефановски во Антички театар Охрид Албум на годината 2018 – Влатко Стефановски – Мајчин јазик Театарска претстава на годината 2018 – Еден месец на село – МНТ Актерка на годината 2018 – Ирена Ристиќ ТВ забавна сатирична емисија 2018 – Фчерашни новости Најпопуларен плех оркестар 2018 – Џамбо Агушев Најпопуларен ТВ Проект 2018 – Преспав – ОХО ТВ Актер на годината 2018 – Горан Стојановски Млад ТВ актер – Дритон Вејсели Награда за животно дело – Милован Лане Гутовиќ Награда за трајни музички вредности – Бора Ѓорѓевиќ Најпопуларен хор на годината 2018 – Академски Хор “Мирче Ацев” Продуцент на годината 2018 – Лазар Цветковски Пеjач на годината 2018 – Влатко Лозаноски Хит на годината 2018 – Влатко Лозаноски – Јако Јако Група на годината 2018 – 
Превод / Translation  

почеток 

Markkukulele.mk / Markkukulele.mk

25.фев.2019

Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“ (ВИДЕО)

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/a86f23e6-cc51-46da-a960-7743b287c401&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media Markkukulele.mk / Markkukulele.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Владата има само едно пенкало“: Песната која громогласно беше поздравена од публиката на „Златна бубамара“ (ВИДЕО) 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во Преспа се потпишуваше Договор, со едно пенкало цела делегација, рече Сашко Коцев на овогодинешната Буба Мара. Тој на оваа тема испеа и песна, по која публиката громогласно аплаудираше и скандираше. „Од Влада имаат само едно пенкало, сите нарачки тоа ги потпишало. Референдум, изборни кампањи, тендери, договори. За да може лесно да се дише, Устав се отвори.“ Песната можете да ја слушнете на видеото во продолжение, од минутажа 26:54. 
Превод / Translation  

почеток 

Markkukulele.mk / Markkukulele.mk

25.фев.2019

Непотизмот главна тема на годинешната “Златна бубамара”: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/c2111161-9b37-4a44-bb91-d75eeca75a68&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media Markkukulele.mk / Markkukulele.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 25.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Непотизмот главна тема на годинешната “Златна бубамара”: „Во Владата трошат многу време додека роднините да си се поздрават меѓу себе“! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Вработувањето на блиски роднини на функционери на власта, беше една од темите на овогодинешната „Златна бубамара“. На скечот посветен на непотизмот, водителот Сашко Коцев говореше дека во Владата трошат многу време додека се поздравуваат роднините меѓу себеси. Пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, викана Дизел, стана мета на потсмев меѓу публиката. „Се моли Мира да се јави на главна бензиска. Се молат сите роднините да се јават во Антикорупциска“, рече Коцев. Овој дел можете да го погледнете во видеото во продолжение на минутажа 06:30-06:53. 
Превод / Translation  

почеток 

Markkukulele.mk / Markkukulele.mk

26.фев.2019

ТАЛАТ ОД „ПРЕСПАВ“ РЕШИ ДА СЕ ЖЕНИ: Изборот голем, ама понудата зафатена!

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/61f10acf-8c3e-498d-baf9-2cb9c324ee19&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media Markkukulele.mk / Markkukulele.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 26.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 3.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title ТАЛАТ ОД „ПРЕСПАВ“ РЕШИ ДА СЕ ЖЕНИ: Изборот голем, ама понудата зафатена! 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Талат од „Преспав“ реши да се жени Па минатиот викенд киниса од Џепчиште „директ драјв“ за Скопје, да бара невеста. „Да најде нусе, за да го носи на татко да го види, дали е добро за у куќа“ До душа, прво беше по награда на „Златна Бубамара“, па потоа тргна невеста да бара! Горе, доле, лево десно, низ главниот град, гледаше, се распрашуваше, се’ додека не налета на некои луѓе кои го упатија во хотелот „Александар Палас“. Нееее не за да ја капариса салата, никако Па свадбата ќе биде у Џепчиште у двор, а не у некојси таму (х)отел. Па ако треба да е у (х)отел, Талат си го има „Преспав“! Во посочениот хотел се одржуваше 9-тиот „Саем за венчавки“, па затоа Талат сакаше да ја искористи убавата можност да одбере невеста за себе. Чисто онака, да види прво како ќе му прилега, па ако е „пасент“, после може да ја носи дома на бендисување. И навистина, изборот голем Не голем, огромен Поооооо Невести колку да сакаш И сите убави, нашминкани, дотерани, со фризури, во различни раскошни венчаници Да ти е мерак да ги гледаш. И мижеечки да бираш, ќе одбереш, без да згрешиш Арно ама, голем избор – голем проблем за Талат! Изборот голем, ама понудата зафатена! Која и да ја погледне, на која мерак и да има, кај и да фрли око – зафатено! Сите познати, ама слободна ни една нема! Пејачката Викторија Лоба – во долга врска Водителката Милена Станковска веќе мажена и со дете Пејачката и водителка Јана Бурчевска – исто така Зои Блаж дошла сосе „маж“ Единствена слободна што на Талат му западна за око моделот и мисица Емилија Димитриевска, ама, кај неа пак проблем: Ем самата тренира бокс, ем близок пријател и е Жан Клод ван Дам, па сега ти види Талат дали е за зимање за жена? Дали од неа ќе јадеш манџа или ќотек? И така врти-сучи, Талат реши да го одложи изборот на невеста За подобри времиња! И таман да си оди назад дома за Џепчиште, кога наместо тој да бендиса невеста, го бендисаа него за зет! До душа само за на модната писта, ама после тоа кој да знае Па така Талат од „Преспав“ стана најпосакуваниот младоженец на саемот. Модерна фризура, костум по мерка, китенка на реверот и Дритон Вејсели за час е подготвен да биде зет за пет Или зет како мед! И после Талат немале да го фалат! 
Превод / Translation  

почеток 

zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk

05.јан.2019

Сашко Коцев, Дац, Митевски и Ранко Бубамара на ноќно санкање

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/44b7f3e3-e27d-4e3b-b70a-696e25a21b55&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.јан.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Сашко Коцев, Дац, Митевски и Ранко Бубамара на ноќно санкање 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Актерите Сашко Коцев и Драган Спасов-Дац со продуцентот Александар Митевски се на зимски одмор во Крушево. Дел од големото друштво и сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ. Ранко на својот Фејсбук профил објави весела слика од ноќното санкање на целата екипа. Митевски, Коцев, Петровиќ и Дац освен што се соработници се и приватно блиски пријатели. На 21 февруари, во ВИП Арената „Борис Трајковски“ ќе се одржи 22 издание на популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“. Шоуто минатиот месец во свој стил го објави овогодинешниот слоган - „Да се предадеме“. „Драги наши отруени и запоставени граѓани, доколку сѐ уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава- доаѓа денот кога можеме да се собереме и заедно да провериме, да се проветриме и да уживаме во најновото издание на „Златна Бубамара на популарноста“, најавија од штабот на радио “Бубамара“. За друштвото кое одмара на чист воздух, Крушево е дополнителна инспирација за новото сценарио на манифестацијата. 
Превод / Translation  

почеток 

zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk

05.фев.2019

Мики Јовановски- Џафер со награда за трајни вредности на „Бубамара“

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/63beb8c9-36ff-4f1d-88a1-9220c7508dab&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 05.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Мики Јовановски- Џафер со награда за трајни вредности на „Бубамара“ 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Музичарот Мики Јовановски- Џафер ќе ја добие наградата за трајни музички вредности на популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“. Дваесет и втората по ред “Бубамара“ ќе се одржи на 21 февруари, во ВИП Арената „Борис Трајковски“. „ Оваа престижна награда е всушност потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски-Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и на рок-музиката. „Лага и измама“,„Под Пелистер“, „Одам на југ“,„Мики мој“, и незаборавната „Сонце за три света “, влезе во историја на македонската музичка сцена“, велат од тимот на радио „Бубамара“. Годинешниот слоган на манифестацијата е „Да се предадеме! На музика,забава и смеење – Откако се одадовме, на лажење, крадење и неверства“. Билетите ќе бидат пуштени во продажба од утре (среда) на пладне преку Мк тикетс и во “Југотон“. 
Превод / Translation  

почеток 

zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk

21.фев.2019

Владо Јаневски на "Бубамара": Копров ми го смени животот

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/6cd6240f-7bfa-300b-995e-c9b6f755f263&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 21.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Владо Јаневски на "Бубамара": Копров ми го смени животот 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Во преполната Арена "Борис Трајковски", во тек е 22.издание на "Златна Бубамара на популарноста." Традиционално,публиката ужива во фантастичното шоу на Сашко Коцев, а се доделија и првите награди. "Само оние кои имале среќа соработувале со Григор Копров. Тој ми го смени животот", рече Владо Јаневски откако на композиторот Григор Копров му ја додели наградата за животно дело. 
Превод / Translation  

почеток 

zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk

22.фев.2019

Обвинителките Ленче и Фатиме во тренди капути

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/c7919270-3671-4ba3-bd98-aba01f98c9ea&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Обвинителките Ленче и Фатиме во тренди капути 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Специјалните јавни обвинителки Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи вчеравечер присуствуваа на манифестацијата „Златна Бубамара“. Двете изгледаа одлично, иако се одлучија за сосема различни модни стилови. Ленче во проверена комбинација со црн долг капут, додека пак Фатиме се појави во необичен капут со мастилна боја. 
Превод / Translation  

почеток 

zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk

23.фев.2019

Вера Мештеровиќ провокативна и секси како пред 23 години

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/03/06/026c5456-dfa8-43c7-81fb-6a69d737c390&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media zenskimagazin.mk / zenskimagazin.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 23.фев.2019 
Рубрика / Section oстало 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 2.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Вера Мештеровиќ провокативна и секси како пред 23 години 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription За познатата македонска манекенка и првата македонска Мис на Македонија за Мис на светот, Вера Мештеровиќ, времето како да застанало. Вера се појави на манифестацијата „Златна Бубамара на популарноста“ сношти, и привлече внимание на присутните со провокативната облека. Мештеровиќ му додели награда на кошаркарскиот ас Перо Антиќ, кој на сцената на ВИП Арената се појави со својот син. Вера ја претставуваше Македонија на светскиот избор за Мис во 1996 година во Индија. Денес, работи како промотор и манаџер на еден познат козметички бренд. Минатата година, таа се разведе од поранешниот фудбалер Игор Кралевски. Мајка е на две деца, синот Андреј (9) и ќерката Јована (7). Вера му додели награда на Перо Антиќ кој на сцената излезе со синот Познатата српска група „Галија“ ја ангажираше Вера во спотот за песната „Нешто ме гони“, кој е сниман на интересни локации во Лос Анџелес. Песната е дел од новиот албум на „Галија“ „У рају изнад облака“ кој излезе лани. Мештеровиќ во спотот на познатата српска група „Галија“ кој е сниман во Лос Анџелес Вера глуми и во спотот за хрватската верзија на песната на Дарио, „Жена за милион години“. Мештеровиќ, која е претпознатлива како бринета, за снимањето ана спотот го смени имиџот и стана блондинка. 
Превод / Translation  

почеток 

24info.mk / 24info.mk

22.фев.2019

На „Златна Бубамара“ најавена прославата за 95 години СКОПСКО

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/2574bf62-8d78-4b87-87ad-63e9aea118ee&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media 24info.mk / 24info.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title На „Златна Бубамара“ најавена прославата за 95 години СКОПСКО 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа година прославува 95 години. Во оваа прилика „Златна Бубамара“, на препознатлив и уникатен начин, честитајќи ја годишнината, потсети зошто веќе 95 години СКОПСКО е составен и неизбежен дел од сите значајни моменти од нашето секојдневие. На честитките возврати и СКОПСКО, овозможувајќи им на сите посетители на манифестацијата да наздрават заднички за времињата што поминаа, но и за сите убави моменти кои допрва следуваат. 
Превод / Translation  

почеток 

1tv.mk / 1tv.mk

22.фев.2019

Златна бубамара со акција за подигање на свеста за загадувањето

  https://media.klipingmap.com/pdf/view?filePath=2019/02/27/4ad98928-6bf0-4995-9565-2956d85146b4&language=en&topicGroupId=064c749c-39fe-35ed-b541-01c603b5cd86  
 Општи податоци / General 
Клиент/ Client Златна бубамара 
Медиум / Media 1tv.mk / 1tv.mk 
Опсег / Reach Национален / National 
Циркулација / Impressions
Датум / Date 22.фев.2019 
Рубрика / Section Vesti 
Страница / Page No
Број-Термин / Number-Slot  
Траење-Страници / Duration-Pages 1.0 
Автор / Author Без автор / No author 
Наднаслов / Lead  
Наслов / Title Златна бубамара со акција за подигање на свеста за загадувањето 
Поднаслов / Subtitle  
Транскрипција / Transcription Неможноста да се постигне меѓупартиски компромис – причина за откажување на нова рунда дијалог во рамки на процесот „Жан Моне“ Покренати 11 дисциплински постапки во затворот во Шутка Би-Би-Си не ја прифати грчката нота за македонското малцинство Русковска за српска „Политика“: Албанија не ни ги доставува снимките, но Груевски ќе го стигне правдата Петнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски Иванов: Не секој што деновиве се повикува на претседателот Трајковски е верен на неговата 
Превод / Translation